25 Nisan 2018 Çarşamba

ATATÜRK VE KÖŞK

19 Mayıs 2012, 00:28
ATATÜRK VE KÖŞK
 İzmir’de okuduğum okulun ( İzmir Özel Türk Koleji ) bahçesindeki o mahzun binanın kıymetini o günlerde biliyor muyduk, bilmiyorum.
 
Her yıl okulun ilk açılış günü, her milli bayramın kendine has kutlaması, her pazartesi ve her cuma  “Bayrak Töreni” o binanın önünde yapılırdı. Balkon bölümünde okul yönetimi ve bir bayraktar öğrenci yer alırdı. Biz öğrenciler binanın içinde bulunduğu o bahçede sınıflarımıza göre sıra sıra dizilirdik. Kimi zaman güneş, kimi zaman yağmur, ayaz bizimle olurdu.
 


Bina, 1951 yılında okulumuzun kurucusu Rahmetli Bahattin Tatış tarafından Uşakîzade Ailesi’nden kiralanmış, 1979 yılında da satın alınmış. 1998 yılında restorasyonu  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından başlatılan Uşakizade Köşkü; 15 Haziran 2001’de Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in katıldığı törenle açılmıştır. Aslına uygun eşyalarla düzenlenerek ziyarete açılan köşk, 2003 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Esaslı Onarım Ödülü”nü almıştır.
Hatıralarım arasına o gıcırdayan emektar parkeleriyle, kendine ait bir ruhu varmış gibi yer etmişti. Kimbilir kimler neler yaşadı o odalarda, o balkonda. Kimbilir kimler misafir oldular kurulan sofralarda.
 
Binanın ilk sahiplerinden Uşakızâde ailesinin kızı Lâtife, 11 Eylül 1922’de Türk Ordusu’nun İzmir’e gelişinin 2.gününde güvenlik gerekçesiyle Mustafa Kemal’in bulunduğu karargâhın köşklerine taşınması için bizzat gidip davette bulunmuştur. Aile, Mustafa Kemal’i köşkte 20 gün ağırlamıştır. Sonrasında da irtibatları hiç kopmamıştır. Hatta Zübeyde Hanım’ın rahatsızlığı sırasında köşkte ağırlanmıştır, vefatının ardından Mustafa Kemal ve Lâtife Hanım İzmir’de burada evlenmiştir.( 29 Ocak 1923) Evlilikleri 2 yıl sürmüş olmasına rağmen Köşk’ün en önemli "Misafir"i , en büyük izi bırakmıştı neticede.
 
Mustafa Kemal Atatürk’ün iz bıraktığı bir günü daha yaşıyoruz bugün de. Her okulda olduğu gibi mezun olduğum okulda da eminim yine coşkulu bir kutlama yapılmıştır.
 
Başta Cumhuriyet’in Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, tüm silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, şu an ebedi istirahatgahına göçmüş öğretmenlerimi saygıyla anıyorum. Bu vesile ile hayatımın önemli bir bölümüne tanık o güzel okulumda bana ve tüm öğrencilere emeği geçen bütün öğretmenlerimi, okul arkadaşlarımı selamlıyorum. Hep sevgimle.
 
19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu ve mutlu olsun.  
 
 
 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram