19 Ağustos 2018 Pazar

Birliğe Şahitlik Güzeldir Her Zaman

13 Aralık 2015, 07:25
Birliğe Şahitlik Güzeldir Her Zaman
 
Dün yıllardır her ay bir yenisi gerçekleşen Mübadele Söyleşileri kapsamında kendisi de Girit-Resmo mübadili bir ailenin ferdi olan mimar Melis Cankara, Vakıf Merkezimiz'de bizlerle doktora tezinden bir bölümü paylaştı. Konumuz Nüfus Mübadelesi öncesi Girit Resmo'daki Müslümanlar ve Hıristiyanlar arasındaki komşuluk ilişkileriydi. Bildiklerimiz bilmediklerimizin yanında gerçekten de okyanusta bir damla. Her ne kadar aynı karaparçası üzerinde bulunsalar da müslüman çoğunluğun yaşadığı şehirde, belki de herkes kendini korumak adına kendinden olanla birarada kalmayı yeğlemiş. Erişilemeyen çok fazla bilgi var elbette o döneme ait. Kendi adıma keşke daha çok şey öğrenebilseydim büyüklerimden, keşke daha fazla paylaşsalardı onlar da diye hayıflanıyorum arada. 
Dün akşam ayrıca Vakfımızın yakın ahbaplarından Yorgo Kocaeridis Özel Zoğrafyan Rum Lisesi'nin tören salonunda "Karşı Yakadaki Bursa Köylerine Bir Yolculuk" ve "Eski Adapazarı Topraklarına Bir Yolculuk" isimli iki kitabının tanıtımı için türk ve yunan dostlarıyla biraradaydı. Yorgo Kocaeridis'in Bursa'dan gelen dostlarının yanısıra Bursa Metropoliti Elfidoforos Lambriniadis de oradaydı. Konuklara hitaben kısa da olsa dostane konuşmalar yapıldı. Koromuz geceyi her iki yakanın sevilen şarkılarıyla taçlandırdı. Konserin başlangıcında Yorgo Kocaeridis koromuza eşlik bile etti. Bu sıcak ortamda bulunmak her zaman ki gibi keyifti benim için. Medeniyetin, insanlığın hayati damarlarından biri olan birlik olmak duygusunu layığıyla hissettiğim bir geceydi. 
Dedemin doğduğu Girit Resmo'daki "insanları" nasıldı bilemiyorum ama, ben ortak bir geçmişe sahip, böyle hüzünlü yaşanmışlıkları olan insanlarıma, onların dost hâllerine hayranım. Başka ne diyebilirim ki. İyi ki varsınız. 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

KİM KİMDİR? Tümü

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram