21 Ağustos 2018 Salı

95. yıl etkinlikleri

Kadıköy, Mudanya, İzmir...

05 Ocak 2018 Cuma 21:54
95. yıl etkinlikleri
Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) “derin acı” mübadelenin 95. yılını bu yılda bir dizi etkinlikle anacak.

30 Ocak 1923 tarihinde Lozan’da Yunan Hükümeti’yle Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti arasında imzalanan Yunan ve Türk Ahalinin Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Protokol, etkileri bugün hâlâ süren büyük travmalara yol açtı.

Lozan Barış Antlaşması’na ek olarak imzalanan sözleşmeyle, Türk topraklarına yerleşmiş Rum Ortodoks dininden Türk uyruklularla, Yunan topraklarına yerleşmiş Müslüman dininden Yunan uyrukluların zorunlu mübadelesine karar verildi.

Yunanistan'ın Balkan Savaşı’na katıldığı 18 Ekim 1912 tarihinden itibaren yurtlarını terk edenleri de kapsamına alan sözleşmeyle iki ülkeden yaklaşık 2 milyon kişi doğduğu toprakları terk etmek zorunda kaldı.

Birinci kuşak mübadiller memleket özlemiyle yaşadı ve öldü. Hayattaki en genci 95-96 yaşında olan ilk kuşakların sayısı da gün geçtikçe azalıyor.

Mübadil çocuk ve torunlarının kurduğu LMV, “derin acı” mübadeleyi, tarihin ilk zorunlu göçünü, geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir dizi etkinlikle anacak.

İSTANBUL’DAKİ ETKİNLİKİLER

LMV’nin İstanbul’daki etkinlikleri şöyle:

7 Ocak 2018 Pazar günü saat 18.00. Lozan Mübadilleri Vakfı ve Ankara Lozan Mübadilleri Derneği’nin, Çatalca’daki AKB/Mübadele Müzesi ve Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nin katkısıyla düzenlediği MÜBADİL  İNSANLAR SERGİSİ (Hasretin İki Yakasından Mübadele Öyküleri, Portreler ve Anı Eşyaları.) Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başlayacak. Sergi, 1 Şubat tarihine  kadar açık kalacak.

26 Ocak 2018 Cuma saat 20.00’de aynı yerde LMV Korosu konseri ve Çatalca Belediyesi Halk Oyunları Ekibi gösterisi sergilenecek.

30 Ocak 2018 Salı günü de yine aynı yerde saat 20.00’de mübadil torunu Nurdan Tümbek Tekeoğlu'nun mübadeleyi konu alan İki Yaka Yarım Aşk filminin gösterimi yapılacak.

MUDANYA VE KUŞADASI’NDA

LMV, 2003 yılından beri her yıl mübadele anlaşmasının imza tarihi olan 30 Ocak 1923 haftasında savaşlarda ve göç yollarında ölenlerin anısına denize karanfiller bırakıyor.

Her yıl farklı bir mübadil beldesinde düzenlenen törenlerin bu yılki adresi Mudanya.

Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, Mudanya Belediyesi ve Lozan Mübadilleri Vakfı Genel Merkezi’nin Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin katkısıyla düzenlediği etkinlikler 27 Ocak 2018 Cumartesi saat 14.00’de savaşlarda ve göç yollarında ölenlerin anısına Mütareke Evi yanında denize karanfiller atılmasıyla başlayacak.

Saat 15.00’de Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Serhat Güvenç ve Prof. Dr.Özdal Barış’ın panelist olarak katılacağı Güncel Tartışmalar Işığında Lozan Paneli ve saat 20.00’de LMV Korosu’nun konseri var.

Aydın Kuşadası’nda da, Kuşadası Selanik Mübadilleri ve Rumeli Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği bir dizi etkinlik düzenleyecek.

Derneğin etkinlikleri 22 Ocak 2018 Salı günü saat 18.00’de İbramaki Sanat Galerisi’nde açılacak mübadil kuşaklar fotoğraf sergisiyle başlayacak. 28 Ocak 2018 Pazar günü yine İbramaki Sanat Galerisi’nde Hüseyin Yılmaz’ın mübadele kitapları sergisi açılacak, Firdevs Tunçay ve Kemal Anadol’la söyleşi ve imza günü düzenlenecek. 28 Ocak 2018 Pazar günü saat18.00’de Erkan Yücel Sahnesi’nde Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun İki Yaka Yarım Aşk filmi gösterilecek. Etkinlikler 30 Ocak 2018 Salı günü saat 12.00’de sahildeki el heykeli önünde savaşlarda ve göç yollarında ölenlerin anısına denize karanfiller bırakılmasıyla sona erecek.

Öteyandan Samsun’da da 28 Ocak 2018 Pazar günü saat 14.00'de savaşlarda ve göç yollarında ölenlerin anısına Kurtuluş İskelesi'nden denize karanfiller bırakılacak.

Kaynak : İSKENDER ÖZSOY

Anahtar Kelimeler: Kadıköy, Mudanya, İzmir...

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram