21 Ağustos 2018 Salı

95. Yılın Merkez Üssü

Mudanya Hazır

21 Ocak 2018 Pazar 19:36
95. Yılın Merkez Üssü

30 Ocak 1923 günü Türk- Yunan devletleri arasında imzalanan Mübadele Antlaşması’nın 95. yıldönümü Lozan Mübadilleri Vakfı, Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği, Mudanya Belediyesi ve Bursa Lozan Mübadilleri Kültür ve dayanışma Derneği katkılarıyla hazırlanan anma Etkinliği kapsamında İstanbul ve Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelecek Mübadillerin katılımlarıyla yoğun bir şekilde 27.Ocak. 2018 tarihinde Mudanya’da gerçekleştirilecek. 

Geçen yıl Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV)tarafından İstanbul’da düzenlenen Lozan Konferansı seminerlerinin toplandığı kitabın içeriği ve tanıtımı ilk kez Mudanya da yapılacak olan anma etkinliğinde Mudanyalılarla paylaşılacak. Günümüzde Lozan Barış Antlaşması ile ilgili eleştirilerinin tartışıldığı konular, etkinlik çerçevesi içinde Mudanya Uğur Mumcu Kültür merkezinde yapılacak ve konuşmacı olarak Prof. Dr Serhat Güvenç ve Prof Dr. Barış Özdal tarafından”Günümüz Tartışmaları Işığında Lozan“ konulu panelde masaya yatırılıp tartışılarak konulara aydınlatıcı ışık tutulacak. 
İlk etkinlik saat 14.00’ te Mudanya Mütareke evi ve Müzesi yanından “Savaşlarda ve göç yollarında yaşamlarını yitirenlerin anısına denize çiçek bırakma etkinliği düzenlenecek.
 
Daha sonra ikinci etkinlik, saat 15.00’te Uğur Mumcu Kültür Merkezinde “Günümüz tartışmaları ışığında Lozan” konulu panel ve akabinde gece son etkinlik olarak saat 20.00 ‘de Uğur Mumcu Kültür Merkezinde Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu tarafından “ İki yakanın Ezgileri” konulu muhteşem bir konser verilecek. 

Bu yıl gerçekleştirilecek olan etkinliğin çok kapsamlı olacağını ifade eden LMV Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan,” Bugüne kadar LMV Mudanya Temsilciliğimiz tarafından düzenlenen etkinliklerimizin en kapsamlı ve en anlamlı olanını gerçekleştireceğimiz için çok heyecanlı ve çok mutluyuz bu heyecanımıza tüm Mudanyalıların ortak olmasını diliyoruz. Konularında çok başarılı çalışmaları olan çok değerli iki Profesör hocamız da bizlerle birlikte olacak ve etkinliğimizin unutulmaz olmasını sağlayacaklar. Etkinliğin gecesinde ise yine aynı yerde LMV Koromuzun muhteşem konseriyle unutulmaz eserler seslendirilecek”dedi. 

Düzenlenecek olan etkinliğe katılacak olan ülkemizin önemli akademisyenlerinden Prof. Dr. Serhat Güvenç ve Prof. Dr. Barış Özdal’da böylesine anlamlı bir etkinlikte yer alacakları ve insanların Lozan gibi önemli konularda aydınlanmalarına yardımcı olacakları için çok mutlu olduklarını ifade ederek, panele Mudanya’nın değerli insanlarını ve tüm Mübadilleri beklediklerini belirttiler.

Tarık ARSLAN/LMV MUDANYA TEMSİLCİLİĞİ


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram