21 Ağustos 2018 Salı

Haydi Cumhuriyet Bayramını Kutlamaya!

Cumhuriyetin 93. yılında 93 kol mübadil davulu çalacak!

24 Ekim 2016 Pazartesi 17:15
Haydi Cumhuriyet Bayramını Kutlamaya!
Biz mübadiller bundan 93 yıl önce ata topraklarından ana vatana geldiğimizde bizi bağrına basan cumhuriyetimiz daha yaşını doldurmamıştı. 

Bizlerin bu topraklara kök salması ile cumhuriyet fidanının tutması birbirlerine paralel süreçlerdir. Bu nedenle biz mübadillerin cumhuriyet sevgisi hep ayrı olmuştur. Kimimiz bu sevgimizi sessizce yüreğimizde taşırken, kimimiz bu sevgimizi davul zurna çalarak ifşa etmişiz.

Drama Sancağı Nusratlı Köyünden gelip Maltepe’ye iskan edilen mübadiller geldikleri günden beri cumhuriyet bayramını Rumeli davul-zurnaları ile karşılar. Bu gelenek bu yılda sürecek üstelik daha da bir şenlikli olacak şekilde.

Maltepe Belediyesi, kurucu toplumlarının bu geleneğinin yaşamasına katkıda bulunmak ve cumhuriyetimize renk katıp, ses vermek adına bu yıl etkinliğe Lozan Mübadilleri Vakfı ile birlikte dahil olmaya karar verdi.

93. yılda 93 kol mübadil davulu!


Cumhuriyetimiz artık Maltepe’de bir şenlik havasında kutlanacak. Bu yıl kutlamalar '29 Ekim 2016 cumartesi günü sabah saat 08:00’de Maltepe Meydanında başlayacak günün anlam ve önemine ilişkin yapılacak konuşmalardan sonra davul zurna eşliğinde bayram yürüyüşü başlayacak ve bu yürüyüş resmi törenlerin yapıldığı Maltepe Stadında sona erecek. Mübadil Davulları bu yıl ilk kez resmi törenlerde de yer alarak resmi geçit ile devlet ricalini selamlayacak.

Akşam proğramı ise fener alayı ile başlayacak. Fener alayına yine 8 kol mübadil davulu eşlik edecek. Fener Alayını takiben “Beş Çeşmeler” meydanında Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu sahne alarak Atatürk’ün sevdiği Rumeli şarkılarını seslendirecek.

Resmi program Burhan Öcal ve Trakya All Stars’ın vereceği konserle sona erecek.

Ama mübadil davulu saat 21:00’den itibaren yeniden  çalmaya başlayacak zigoş, salınık hava, karşılama ve kasap gibi halk oyunları ile devam edecek!

Haydi 29 Ekim’de Maltepe’ye, kimsesizlerin kimsesi cumhuriyete sahip çıkmaya!

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram