19 Ağustos 2018 Pazar

Kızanlık Gül Festivali

LMV'den şenlikli bir gezi

06 Nisan 2017 Perşembe 01:42
Kızanlık Gül Festivali
“Gül şenliğinden daha büyük şenlik yoktur” mottosu altında her yıl bütün Bulgaristan’da en güzel, renkli ve neşeli festivallerden biri olan Gül Şenliği yapılıyor. Gül Şenliği’nin kaydedilmesine Kazanlık şehrinde yaklaşık 100 yıl önce başlandı. Orada Haziran ayının her ilk haftasında özel bir törenle Kazanlık ile Karlovo etrafındaki Gül Vadisi’nde gül hasadı başlıyor.

LMV en güzel çiçeklerin kokusunu içinize çekmeniz için bu özel festivale götürüyor üstelik gitmişken bir uçtan diğer uca Bulgaristan'ı gezdiriyor işte o program:

 1 GÜN 03 Haziran 2017 – Cumartesi  : HAREKET   İSTANBUL / HASKOVO

·         Grubumuzca belirlenecek noktada buluşma. Bulgaristan’a hareket ediyoruz

·         Yol üzerinde gerekli molalar verilerek sınır kapısına varış. Sınır geçiş işlemleri


2. GÜN  04 Haziran 2017 - Pazar:  HASKOVO/ ESKİ ZAĞRA / KAZANLIK / VELİKO TIRNOVO

·         Sabah saatlerinde Haskovo’ya varış.

·         Kahvaltı için mola. Şehir turu sonrası ülkenin ortalarında Osmanlının Zağra-i Atik diye isimlendirdiği Eski Zağra’dan geçiyoruz. 

·         Gül Vadisi’nin ve gülyağı üretiminin başkenti Kazanlık şehrine hareket ve varış. Panoramik şehir turu. Gül Vadisi’nde kırmızı, beyaz, sarı, turuncu, mercan, pembe, mavi, lila ve mor renkli milyonlarca gül, tarifi imkânsız güzellikte bir görüntü sergiliyor.

·         Efsaneye göre, saltanatı sırasında kenti ziyarete gelen üçüncü Osmanlı Sultanı Murad-ı Hüdavendigar, bembeyaz giyinmiş çocuklar tarafından karşılanır. Bu durumdan çok etkilenen Padişah, “Maşallah, akça kazanluk! Allah nazardan saklasın! Mükemmel beyaz güzel çocuklar!” diye bağırır ve kent, Osmanlı döneminde “Kızanluk” diye anılmaya başlanır. Kızanlık’ın içinden geçen nehrin sağ yakasında etrafı yüksek binalarla çevrili, Sultan Yıldırım Bayazıd döneminde inşa edilen Kızanlık Camisi bulunuyor. Bunun yanında Kızanlık çevresinde on yedi civarında Türk köyü bulunuyor.

·         Kızanlık’ta 1903 yılından itibaren de her yıl “Gül Festivali” düzenlenmeye başlamış. Antik dönemlerde Trak krallarının yurdu olarak bilinen Kazanlık’ta, Bulgaristan’ın en büyük ve en iyi korunmuş Trak mezarlığı bulunuyor. Kızanlık bu özelliğiyle UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ve önemli bir turistik merkez haline gelmiş.

·         Gül festivali için serbest zaman

·         Gürkovo üzerinden Veliko Tırnovo’ya hereket ve Veliko Tarnovo gezisi.Veliko Tırnovo’nun gezilecek yerlerinin başında Tsarevest Kalesi geliyor. Kale 12-14 .yüzyılda inşa edilmiş. Kaleden çok güzel bir şehir manzarası seyredilebiliyor. Kaleye giriş 6 leva.40 Şehitler Kilise ‘si kalenin eteklerinde bulunuyor  ve Çar 2.Asen tarafından yaptırılmış.

  • Gurko Sokağı, Veliko Tırnovo’nın en güzel sokaklarından biri ve gezmeye değer. Burada 18 ve 19 .yüzyıldan kalma Osmanlı evleri bulunuyor. Sokakta mola vermek için lokantalar ve küçük kafeler vardır. Serbest zaman.
  • Şehrin en önemli müzelerinden olan Arkeoloji Müzesi gene gezilmesi gereken yerlerden. Müze şehrin tarih öncesi dönem ile 14.yüzyıla kadar ki dönemine tanıklık ediyor. Hapishane Müzesi ise Osmanlı döneminden 1950 ye kadar hapishane olarak kullanılmış. Samadovska Çarşısı. Bulgaristan’ın Rönesans döneminde zanaatkârların çarşısı olarak biliniyor. Günümüzde restore edilen çarşıda, hediyelik eşya ve el sanatları satan mağazalara ev sahipliği yapıyor.

·         Deliormanın başkenti Razgrad’a hareket,

·         Konaklama için otele varış ve odalara yerleşme                         

  1.Geceleme Razgrad

 

3. GÜN  05 Haziran 2017 – Pazartesi :RAZGRAD/RUSE / PLEVNE / SOFYA

·         Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Razgrad gezisi,

·         Ruse’ye hareket ve varış. Osmanlı döneminin  önemli vilayetlerinden Tuna vilayeti ve Mithat paşanın valiliği dönemi  Ziraat bankası gibi çok sayıda önemli ilklerin temelinin atıldığı yer olan Rusçuk şehrini Panoramik olarak gezildikten sonrası şehrin en yüksek noktasında bulunan  Levent Tabya'dan şehrin seyredilmesi.

·         Plevne’ye hareket

·         Osmanlı Rus savaşında efsaneleşmiş Osman Paşanın Plevne müdafaasının yapıldığı noktada Plevne müzesini ziyaret,

·         Sofya’ya hareket

·         Panoramik Sofya şehir turu;  Aleksandır Nevski katedrali, Sofya Üniversitesi, meclis binası, Gazi Mustafa Kemal  Atatürk’ün Yeniçeri elbisesi ile katılmış olduğu ünlü balonun yapıldığı Ordu evi önünden Rus kilisesi, Parlamento,başbakanlık, cumhurbaşkanlığı, merkez bankası, Ulu camii, Rotondo kilisesi, Banya Başı camii görülecek yerler arasındadır.

·         Otele varış ve odalara yerleşme.

·         Talep edilmesi durumunda kuzu çevirmeli Bulgar gecesi organize edilecektir

2. Geceleme Sofya

 

4. GÜN06 Haziran 2017 – Salı:  SOFYA / PLOVDIV

  • Otel’de alacağımız kahvaltı sonrası Plovdiv’e hareket.
  • Plovdiv’e varış ve şehir turu; Bizans,Yunan ve Osmanlı devletlerinin bıraktığı izleri, şehrin alışveriş merkezleri, koruma altındaki eski şehri ve antik tiyatro, Cuma camii, antik amfitiyatro göreceğimiz yerler arasındadır.
  • Konaklama için otele varış ve odalara yerleşme.
  • Şehrin keyfini dilediğinizce çıkarabilmeniz için serbest zaman.        

       3. Geceleme Plovdiv 

 

5. GÜN 07 Haziran 2017 – Çarşamba:  PLOVDIV /NESEBIR/BURGAZ/ İSTANBUL

·         Otelde alacağımız kahvaltı sonrası, Burgaz’a hareket.

·         Burgaz’a 40 km mesafede Bulgaristan’ın en büyük tatil beldesi Sılıncevberyak’ı geçerek, Nessebır antik kente varış. Hediyelik alışveriş ve öğlen yemeği için serbest zaman. ( Karadeniz’in kalkan balığı tatma fırsatı)

·         Burgaz’a hareket ve varış.

·         Burgaz Şehrini Yakından Tanımaları Adına ve alışveriş için Şehir Parkının Önünde Serbest Zaman veriyoruz.

·         Öğlen saatinin ardından dönüş yolculuğumuza başlıyoruz.

·         Türkiye’ye hareket.  Gümrük ve pasaport işlemleri sonrasında yok üzerinde gerekli molalar verilerek Dereköy sınır kapısından İstanbul’a dönüş ve tur sonu.

 

İKİ KİŞİLİK ODADA KİŞİ BAŞI ÜCRET:  260 Euro/ TEK KİŞİ KONAKLAMA ODA FARKI: 60 Euro

 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER:

v  Lüks otobüsler ile Transfer,

v  3 gece, otelde konaklama+kahvaltı

v  Şehir turları

v  Rehberlik hizmeti

v  Otobüste ikramlar (sınırsız çay, kahve, su)

 

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR:

v  Vize işlemleri: 110 €

v  Tur sigortası: 10 €

v  Yurt dışı çıkış harcı: 15 TL

v  Öğle ve akşam yemekleri

v  Kişisel harcamalarınız

v  Programda olmayan Müze ören yerleri girişleri.

Başvurular için: 
Lozan Mübadilleri Vakfı. (Ayşe Kavaslar-Sefer Güvenç)

Tel: 0212.245 61 55 - 0542. 641 52 74-0542.641 52 80
E.Mail. 
lozanmubadilleri@ttmail.com

Anahtar Kelimeler: LMVden, şenlikli, Gezi

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram