21 Ağustos 2018 Salı

10. Oturum Mudanya'da yapıldı

LMV Lozan Konferansı seminerlerini tamamladı

03 Nisan 2017 Pazartesi 15:18
10. Oturum Mudanya'da yapıldı
 Aradan neredeyse 94 yıl geçmesine karşın ülke gündeminin tartışılan konusu olan Lozan Anlaşması Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV) tarafından 10 oturumluk bir seminer dizisi ile üyelerine anlatıldı. 
Dokuz başlıkta toplanan seminerlerin 10. ve sonuncusu bir genel değerlendirme oturumu olarak Prof. Dr. Zafer Toprak tarafından gerçekleştirildi.
10. oturum LMV Mudanya temsilciliğinin daveti üzerine Mudanya Belediyesinin ev sahipliğinde  Mütareke kenti Mudanya'da gerçekleşti.

Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde düzenlenen oturumda ilk konuşmayı LMV Mudanya Temsilcisi Cumhur Aksan yaptı.

Aksan konuşmasında mübadeleyi ve Girit mübadillerinin Mudanya’ya geliş sürecini ve temsilciliğin bugüne değin yaptıklarını anlattı; Uludağ Üniversitesi’nin Mudanya ve mübadele hakkında henüz bir çalışma yapmamış olmasını eleştirdi. Aksan mübadele konusunda belgesel ve kitap hazırladıkları müjdesini de verdi.

Toplantı için LMV Mudanya Temsilciliği tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisinde Bilge Mübadil Lütfü Karadağ'ın yad edilmesi ve son Mudanya konuşmasının yansıtılması salonda duygusal anların yaşatılmasına vesile oldu.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, mübadele yollarında çekilen acıların bir daha yaşanmaması ve cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmak için çalıştıklarını söyledi, “Cumhuriyeti ilelebet yaşatacağız.” dedi.

Seminerlerin koordinatörü Süleyman Mazlum da LMV’nin kurulduğu günden beri iki tarafın çektiği acıların bir daha yaşanmaması için çalıştığının vurguladı, seminer bildirilenin kitap olarak yayınlanacağını kaydetti.

PROF. TOPRAK’IN KONUŞMASI

Kapanış oturumunun son konuşmasını Boğaziçi ve Koç Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zafer Toprak yaptı.

Prof. Toprak şöyle konuştu:

“Mübadeleyi yeterince bilmiyoruz. Mübadelenin beşeri boyutu çok önemlidir. Mübadele toplumsal ve ekonomik açıdan iki tarafı da sarstı. Türkiye, 1912’den itibaren uzun savaş yıllarında yedi milyona yakın nüfus yitirmiştir. Bu cumhuriyetin inşa sürecinde birçok olumsuz sonuçlar yaratmıştır. Zorunlu mübadele siyasi bir çözüm getirmişse de neredeyse iki milyona yakın insanın yaşam koşullarını büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemiştir.”
Prof. Toprak’ın konuşmasından sonra İstanbul’daki dokuz seminere düzenli olarak katılanlara sertifikaları verildi, ardından Mütareke Evi Müzesi gezildi.

Toplantıya LMV mütevelli heyeti üyesi Turan Tayan'ın yanısıra LMV ve LMD yöneticileri ile LMV Yunanistan temsilcisi Tanaş Çimbis'de katıldı.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram