18 Haziran 2018 Pazartesi

Hasretin 2 Yakası

Aya Nikola'da bir araya geldi.

09 Eylül 2016 Cuma 23:27
Hasretin 2 Yakası
 LMV'nin Hasretin iki Yakası sergisi bu kez Aya Nikola'da mübadilleri bir araya getirdi. Serginin açılışı Girit Gazetelerinde geniiş yer buldu. İşte onlardan Anatolı (Anadolu) Gazetesinin sergi açılışına ilişkin haber.


ANATOLİ GAZETESİ 5/9/2016

“HASRETİN İKİ YAKASI” SERGİSİ


Cuma günü Agios Nikolaos Belediye Galerisinde “Hasretin İki Yakası” sergisinin açılış töreni gerçekleşti.

Sergi 1922 Küçük Asya felaketi ve onu takip eden Lozan Antlaşmasıyla doğdukları topraklardan koparılıp bilmedikleri yerlere gitmek zorunda kalan bu dramatik olayı kendileri veya ataları yaşamış Yunan ve Türklerin anılarından bölümler ve fotoğraflar içermektedir.

Açılış konuşmasında Merabello Küçük Asyalılar ve Pontoslular Derneği üyesi Urania Sekeri “Bu gibi etkinliklerin gayesi Girit Küçük Asyalılar derneklerini bir araya getirmek aynı zamanda karşı yakayla kültürel bağlar sağlamaktır. Sergi ve koronun bugün burada olmasında Lozan Mübadilleri Yunanistan temsilcisi Tanaş Çimbis’in önemli katkılarda bulundu.”

Devamında Tanaş Çimbis vakfın kuruluşu ve amaçları hakkında bilgiler verdikten sonra, vakfın konuşmasını okudu:

“1923 yılında İsviçre'nin Lozan şehrinde Türkiye ve Yunanistan arasında bir sözleşme imzalandı. Adına mübadele dediler. Mübadele;  mal trampası demek, malları takas etmek demek.  Oysa bu sözleşme ile insanlar takas edilmiştir. Türkiye'de yaşayan Rum-Ortodokslar Yunanistan'a, Yunanistan'da yaşayan Türk-Müslümanlar Türkiye'ye zorunlu olarak göç ettirilmişlerdir.

Mübadeleye tabi tutulan insanlar yüzlerce yıl ekip-biçtikleri topraklarını, işyerlerini, evlerini, ibadet ettikleri kutsal mekânlarını, sevdiklerinin mezarlarını geride bıraktılar.

Limanlarda, tren istasyonlarında kurulan çadırlarda aylarca beklediler. Çoğu yolcu taşımaya elverişsiz gemilerle iki ülke arasında haftalarca yolculuk yaptılar. Bu zahmetli yolculuk sırasında kaybettiklerini denize verdiler.  Aileler dağıldı. Yeni vatanlarında uzun süre uyum güçlüğü çektiler.

Bu insanların doğdukları toprakları ziyaret etmelerine uzun süre izin verilmedi. 1.Kuşak mübadillerin hemen hemen tamamı memleket hasretiyle bu dünyadan sessizce göçüp gittiler. Onlardan sadece geriye anılar kaldı.

Bu anıların kaybolmaması için Lozan Mübadilleri Vakfı, Türkiye ve Yunanistan'daki mübadil çocuklarına ve torunlarına bir çağrı yaptı. Ailelerinin göç öykülerini yazmalarını istedi. Yapılan çağrıya her iki ülkeden 80 tane aile öyküsü geldi. Bu öykülerin özetlerinden ve aile albümlerindeki fotoğraflardan bu sergi hazırlandı. Aile öykülerinin tam metni ise "Hasretin İki Yakasından Mübadele Öyküleri" adlı Türkçe ve Yunanca olarak iki dilde bir kitap hazırlandı.

Sergimizi Agios Nikolaos'ta misafir eden değerli belediye başkanımıza, Küçük Asyalılar ve Pontuslular Derneği Yöneticilerine, serginin ve kitabın hazırlanmasında emeği geçen Thanasi Çimbis'e, Sula Aslanoğlu'na ve bu değerli anıları bizlerle paylaşan mübadil çocuklarına ve torunlarına teşekkür ediyoruz.

Bu sergimiz, savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitiren, doğdukları toprakları bir daha göremeden bu dünyadan göçüp giden tüm mübadillere ithaf ediyoruz.

Çekilen acılar bir daha yaşanmasın diyoruz..”

Konuşmanın sonunda Agios Nikolaos Belediye Başkanına “Hasretin İki Yakası” adlı sergi kitabını taktım etti.

Belediye Başkanı “Komşularımızla ayırt edemeyeceğimiz bir şey yok. Yaklaşım yalnız olumlu neticeler getirebilir”

Girit Bölge Vali yardımcısı Manolis Kloncas ise “Böyle etkinlikler halkları, gelenekleri ve kültürleri birleştirir, devamını dilerim.” diye konuştular.


Anahtar Kelimeler: Aya, Nikolada, Araya, Geldi.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram