19 Ağustos 2018 Pazar

93 yılın ziyareti

Korfu şehitliğinde bir ilk!

03 Mayıs 2017 Çarşamba 21:34
93 yılın ziyareti
 Gazeteci İskender Özsoy'un kişisel facebook sayfasında bir fotoğraf ile paylaştığı habere göre Korfu şehitliği ilk kez bir Türk turist kafilesi tarafından ziyaret edildi. Özsoy haberi şöyle duyurdu:

Yunanistan’ın Korfu (Kerkira) Adası’ndaki Türk şehitliği, şehitlik olarak düzenlendiği 1924 yılından bu yana ilk kez bir Türk grubu ve gazetecisi ziyaret etti. Alanında ilk sivil toplum kuruluşu olan Lozan Mübadilleri Vakfı’nın yöneticileriyle üyeleri ve yakınlarının bu ziyareti Atina Büyükelçiliği’nin getirdiği resmi heyetler dışında ilk şehitlik ziyareti olarak tarihe geçti.

Kraliçe ogaMeraklısına Not:
Korfu Türk Şehitliği 1890 yılında Yunan Kralı 1. Yorgo'nun eşi Kraliçe Olga tarafından Osmanlı Devletine bağışlanan arazi üzerine değişik milletlerden müslümanların defnedildiği bir müslüman mezarlığı olarak kurulmuştur. 1897 Türk-Yunan harbi, Balkan Savaşı, 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında Yunanistan'da vefat eden esirlerin defnedilmesi ile şehitliğe dönüşmüştür. Gerçek sayısı ve kimlikleri bilinmemektedir bugün üç şehit mezarı bulunmaktadır.

LMV üyeleri daha önce de 2777 şehidimizin yattığı Sakız Şehitliğini ziyaret etmişlerdi.


Anahtar Kelimeler: Korfu şehitliği

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram