19 Ağustos 2018 Pazar

İskan'ın 93. yılı anısına

Mahmutbey'de şenlik var!

01 Mayıs 2017 Pazartesi 13:17
İskan'ın 93. yılı anısına
1922 yılı Nisan ayında alınan bir istihbarata göre Yunan Enosis gemisi inanılmaz miktarda bir hazineyi Yunanistan'a götürmek üzere Novorosisk Limanından hareket edecekti.Kurtuluş savaşında zaferin bu kadar yakın olduğu dönemde elbette bu habere kayıtsız kalmak olmayacaktı. İnanılmaz hazine için elbette inanılmaz bir plana ihtiyaç vardı. Fil yılana yutturulacaktı! Ama inanılmaz denilen oldu. 2 Gambot ve o gambotlardan çıkan 5 asker 100 yolcusu olan Enosis gemisine el koyarak Trabzon Limanına getirdi. Ve ganimete Trabzon adı verildi. 

Trabzon GemisiMeraklısına not: Geminin navlunu 250.000 lira değerindeydi ancak içinden sadece bir daktilo içine gizlenmiş bir kaç parça mücevherden başka bir hazine emaresi yoktu ve bu konuda sorguya çekilen mürettabat hiç konuşmadı.

Aradan 2 yıl geçmiş Trabzon adı verilen ve Karadeniz'de kömür taşıyan gemi barış sonrası Kavala Limanına yanmış ve vatana memleketlerini terk eden mübadilleri getirmek üzere bekliyordu!

Keşke bir nisan şakası olsaydı ama yüz yıllardır bu topraklarda yaşayan müslümanlar Çal dağı eteklerinden sökün edip hayvanları ile beraber Trabzon gemisinde yavaş yavaş yerlerini alıyordu.

52 metre boyunda 8 metre enindeki 632 grostonluk gemi hayvan ve eşyaları ambarlarına Alhanlı, Köseler, Kızıllı, Örendere ve Naipli köylülerini güvertesine alarak Türkiye'ye doğru yola çıktı.

Meraklısına not2: 1 Mayıs 1922'de Trabzon adı verilen bu gemi o kadar yorgundu ki 1924 yılı sonunda işletmeden çıkarılarak Gölcük'e bağlandı. Ve 1934 yılında hurda olarak sökülmek üzere satıldı


Yolculuk yaklaşık üç gece dört gün sürdü Tuzla tahaffuzhanesi arızalı olduğu için  Beykoz karantinasına alındılar eşyaları etüvden geçirildi kendileri dezenfekte edildi ve yolları burada ayrıldı! 

Alhanlılar Sinop'a, Örendereliler Tuzla'ya İskan edildi.

 Kızıllı, Köseler ve Naipliler ise Beykoz'dan Eyüp Misafirhanesine alındılar. Köylülerin ileri gelenleri hergün keşfe çıkarak kendilerine uygun  bir iskan noktası aradılar ve kısa süre sonra buldular Kavala'da birbirine yakın olan köyllüer İstanbul'da da birbirlerine komşu olmayı tercih ettiler. Naipli ve Köselerliler Kalfa Köye (Mahmutbey), Kızıllılar ise Ayapa (Kirazlı), Nifos (Kocasinan), Çıfıtburgaz(Bağcılar), Avasköy (Atışalanı) ve Litros(Esenler) köylerine yerleşti.

Hızır günlerinin bereketi ile yerleştikleri bu beldelerde kök saldılar tutundular. Yanlarına yalnızca taşınabilir varlıklarını ve belleklerini alabilen Mahmutbeyliler aradan 93 yıl geçmesine rağmen o günleri hiç unutmadı ve kültürlerini yaşatmaktan hiç vazgeçmedi.

İşte o günlerde çekilen acıları unutmamak ve bir daha yaşanmamasını dilemek amacı ile 2017 Hıdrellez'inde bir araya geliyorlar. Üstelik bunu yine eski bir gelenek olan "gölbe bayramı" ile birleştirerek.

Lozan Mübadilleri Vakfı ve Mahmutbey Selanikliler Derneği Mahmutbey'e iskanın 93. yılı anısına üstelik bir gelenek yaratmak iddası ile bu yıl hıdrellez etkinliği düzenliyor.

Etkinlikler çerçevesinde geleneklerin dördüncü ve beşinci kuşak olan genç ve çocuk mübadillerde bir farkındalık oluşturarak tanıtılması ve benimsetilmesi amacı ile baba ve annelerinin oynadıkları sokak oyunları aktarılacak. Atatürk ve cumhuriyet sevgisinin pekiştirlmesi için oyuncaklar dağıtılacak.
Ateş yakılıp üzerinden atlanacak.
Dilekler dilenecek
Ve Gölbe yani haşlanmış mısır dağıtılacak.
Etkinliğimize İstanbul İl Kültür Müdürlüğü'de onur konuğu olarak katılacaktır.

Tüm mübadil dostlarımızı bekliyoruz
Haber Kaynağı: Esat Halil Ergelen
Anahtar Kelimeler: Mahmutbeyde, şenlik, Var!

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram