23 Temmuz 2018 Pazartesi

94. yıl anısına Tekirdağ'da

Sempozyum, konserler, sergiler ile dolu dolu bir 3 gün yaşandı

03 Şubat 2017 Cuma 15:04
94. yıl anısına Tekirdağ'da
 94 yıl önce yaşanan ve iki ülkenin mübadillerinde travmalara neden olan “derin acı”nın yıldönümünde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin paydaşları Türkiye’den Lozan Mübadilleri Vakfı (LMV), Namık Kemal Üniversitesi,  Tekirdağ Kent Konseyi; Yunanistan’dan  Küçük Asya Araştırmaları Merkezi (KMS) ve Azınlık Grupları Araştırma Merkezi’yle (KEMO) düzenlediği etkinlikler kapsamında ilk tören  saat 10.00’da sahil dolgu alanında yapıldı. 

Savaşlarda, göç yollarında ve terör saldırılarında ölenlerin anısına saygı duruşundan sonra Türkiye ve Yunanistan ulusal marşları okundu.

Ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka konuştu.

Prof. Dodurka, “94 yıl önce Tekirdağ’a gelen mübadiller korku, acı ve kaygılarıyla geldiler.Tekirdağ ve liman bu acılara tanık oldu. Yerli halk Gacallar mübadilleri kucakladı, böylece Tekirdağ’ın yaşamı değişti.”dedi.

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “İnsanları bir yerden bir yere göç ettirmek  insanlık ayıbıdır. Bir insanın doğduğu yerde yaşaması temel haktır.” derken konuklardan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de “Mübadil değilim ama mübadillerle nefesimiz aynı.” diye konuştu.

Bu konuşmadan sonra LMV Genel Sekreteri Sefer Güvenç, Türkiye’deki 40 mübadele/mübadil kuruluşunun imzaladığı ortak basın açıklamasını okudu.

Açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“Bundan 94 yıl önceTBMM Hükümetiyle Yunan Hükümeti arasında mübadele sözleşmesi imzalandı.Bu sözleşmeyle yaklaşık iki milyon kişi doğdukları toprakları terk etmek zorunda kaldı.

VİZE SIKINTILARI

Mübadeleye tabi tutulanlar yüzlerce yıldır ekip-biçtikleri topraklarını, ekmek parası kazandıkları işyerlerini, evlerini, ibadet ettikleri kutsal mekânlarını, sevdiklerininmezarlarını geride bıraktılar.

Mübadillerin doğdukları toprakları ziyaret etmelerine uzun yıllar izin verilmedi.Son yıllarda giderek artan sayıda mübadil çocuğu ve torunu,bir vasiyeti yerine getirircesine aile büyüklerinin ‘memleket’ dedikleri toprakları ziyaret etmek istiyor. Onların doğdukları kentleri, köyleri, mahalleleri, ibadet ettikleri kutsal mekânları görmek istiyor.

Ancak T.C. vatandaşlarına vize uygulanması, vize alırken çekilen sıkıntılar düş kırıklığı yaratıyor.

AB yöneticilerinden, Yunanistan ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinden iki halk arasına örülen vize duvarının kaldırılmasını tekrar tekrar talep ediyoruz. Biz mübadil kökenliler de Yunanistan vatandaşı olan Rum Ortodoks mübadil kökenliler gibi aile büyüklerimizin doğdukları toprakları vizesiz olarak ziyaret etmek istiyoruz.

Eğer Avrupa Birliği vize uygulamasını sürdürecekse,  mübadillerin ata topraklarını özgürce ziyaret edebilmeleri için Türkiye ve Yunanistan ortak bir çözüm üretebilir diye düşünüyoruz. 1930 yılında iki ülke arasında imzalanan İkamet, Ticaret ve Seyrisefain Anlaşması benzeri ikili bir anlaşma yapılabilir. Mübadele Sözleşmesi nedeniyle yaşadıkları ülkeleri terk etmek zorunda kalan mübadillere, onların çocuklarına ve torunlarına vizesiz seyahat etme, oturma, yerleşme ve ticaret yapma hakkı verilebilir. Her iki ülkenin yöneticilerinden bu talebimizi dikkate almalarını rica ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Yunanistan Hükümeti'nden talebimiz daha var:

ACIMASIZ SAVAŞ

Mübadillerin geride bıraktıkları cami, kilise, tekke, manastır, türbe, şehitlik, mezarlık gibi kutsal mekânların; hamam, bedesten, çeşme, ayazma gibi yapıların günümüze kadar ayakta kalmış olanlarının karşılıklı olarak restore edilmesini ve korunmasını talep ediyoruz.

Mübadil kuruluşları olarak dikkat çekmek istediğimiz önemli bir konu da Ortadoğu'da devam eden kanlı çatışmalar ve savaşlardır.

Ortadoğu'daki savaşlar ve çatışmalar nedeni ile insanlığın binlerce yıllık kültürel mirası yok ediliyor.

Suriye'de, Irak'ta yüzbinler yaşamını yitirdi ve bu acımasız savaş bütün hızıyla sürüyor. Milyonlarca insan canını kurtarmak için ülkesini terk ediyor.

Ülkemizde ve Ortadoğu'da terör saldırıları can almaya devam ediyor.Peki ne hedefleniyor? Emperyal çıkarlar uğruna ülkelerin bölünüp, parçalanması mı?  Hatırlatmakisteriz ki; değişecek sınırlar bölge halklarına kan ve gözyaşından, göç ve ölümlerden başka hiçbir şey getirmeyecektir.

Mübadelenin 94.yıldönümü nedeniyle mübadil kuruluşlarının düzenledikleri anma etkinliklerinde; savaşlarda, çatışmalarda, terör saldırılarında, mübadelesürecinde yaşamını yitirenler ile umut yolculuğunda yaşamlarını yitiren savaşın çocukları anısına denize kırmızı karanfiller bırakıyoruz.

Emperyalist çıkarlar uğruna sürdürülen, yüzbinlerce insanın ölümüne,milyonlarca insanın ülkelerini terk etmelerine neden olan bu savaşları çıkaranları, destekleyenlerive sessiz kalanları şiddetle kınıyoruz ve yüksek sesle haykırıyoruz:

Savaşa son verin. Terör saldırılarını lanetliyoruz. Ölümleri durdurun. Mülteci dramı son bulsun.

Bu topraklarda yaşayan halkların geçmişinde yüzlerce yıllık birlikte yaşam deneyimi var. Bizler, mübadil çocukları ve torunları olarak, mübadelenin 94. yıldönümündeOrta Doğu'da, Balkanlar’da, Akdeniz'de, Ege'de ve yaşadığımız coğrafyada çatışmayerine barış, farklı olanı sürgün yerine birlikte yaşama ortamının oluşturulabileceğineyürekten inanıyoruz.

Savaşlarda, göç yollarında ve terör saldırılarında yaşamını yitirenleri saygı ve rahmetle anıyor, çekilen acılar bir daha yaşanmasın diyoruz.”

ALBAYRAK’IN KONUŞMASI

Açıklamanın okunmasından sonra konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak kentin mübadil yapısını anlattı, “Savaşlar olmasın, insanlar barış, sevgi ve güzelliklerle yaşasın.” dedi.

Albayrak’ın konuşmasından sonra savaşlarda, göç yollarında ve terör saldırılarında ölenlerin anısına denize karanfil bırakıldı.

Valilik önündeki saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi binası Yılmaz İçöz  sahnesinde üç günlük uluslararası sempozyum açıldı.

Açılışta konuşan Lozan Mübadilleri Vakfı Başkanı Arif  Ümit İşler, vakfın kuruluşunu ve amaçlarını anlattı.

Açılış törenine Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt da katıldı.

Protokol konuşmalarının ardından mübadele öyküleri yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışmanın birincisi Mehmet Akif Duman ve Yunan Seçici Kurulu tarafından Uluslararası Dostluk Jüri Özel Ödülü verilen Apostolos Pavlidis mazeretleri dolayısıyla ödül törenine katılamadı.

İkinci Murathan Çarboğa’ya ödülünü Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Dodurka, üçüncü Hakan Sipahioğlu’na  da Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat verdi.

Bu törenin ardından sempozyumun oturumlarına geçildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nden Prof. Dr. Kemal Arı’nın konuştuğu açılış oturumunda sonra diğer oturumlar başladı.

Üç günlük sempozyum boyunca on oturumda Türkiye, Yunanistan ve Azerbaycan’dan elli altı akademişyen, gazeteci ve araltırmacı bildirilerini sundu. Bildirilerin daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Bekediyesince kitap haline getirileceği açıklandı.

KONSERLER VE SERGİLER

Öteyandan sempozyum süresince çeşitli kültürel etkinliklere de yer verildi. 30 Ocak'ta Kavala Korosu, 31 Ocak'ta LMV Korosu, 1 Şubat'ta ise Cafe Aman sahne aldı.

Ayrıca 31 Ocak günü saat 11.00’de TEKİRA AVM’de öğretim görevlisi Nuran Koltuk ve öğretim görevlisi Ayşe Alev Diren Akhan’ın hazırladığı Balkanlar’da Kimlik Değişimi: Mübadele sergisi; saat 13.00’de de Süleymanpaşa Belediyesi tarihi binada LMV’nin Hasretin İki Yakası: Mübadil Aile Öyküleri sergisi açıldı

Mübadil torunu Çağan Irmak'ın Dedemin İnsanları filmi de festivalin son günü izleyicisi ile buluştu..


Tekirdağ'ın yanı sıra mübadil kuruluşları ülkenin pek çok yerinde anma etkinlikleri düzenledi.
Fotoğraf ve Haber kaynağı: İskender Özsoy

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram