21 Ağustos 2018 Salı

Esat Paşa

23 Ocak 2013, 20:11
Esat Paşa
 Harbiye Mektebindeki Ders Nazırlığı ile ve Çanakkale müdafaasındaa Kolordu Komutanı bulunmakla tanınan değerli askerlerimizdendir. Yanyalıdır (doğumu 1862). Orada Belediye Reisliğinde bulunmuş olan Mehmet Emin Efendinin oğludur. Tahsil hayatını daima sınıfının birincisi olarak tamamlamış ve 1890 da Kurmay Yüzbaşılıkla Harbiyeden çıkmıştır. Ondan sonra Almanya’ya gönderilerek orada da Askeri Üniversitede ve kıtalarda dört sene bulunduktan sonra dönüşte Goltz Paşa’nın muavini olmuş ve bu sıfatla erkan-ı harp seyahatlerinde ve askeri teftişlerde ve Fransa manevralarında hazır bulunmuştur. 1897 Yunan harbinde Yanya  Kolordu Erkan-ı harbiyesinde çalıştı. Sonra Harbiyede ki derslerine dönerek 1899 da Ders Nazırı olmuştur. Bu vazifeye Albay iken gelmiş ve orada iken General ve Tümgeneral olmuştu.

      1907 de üçüncü Ordu Müşir muavini sıfatile Selanik’e gönderildi ve 1908 de İttihat ve Terakki Cemiyetinin gizli faaliyetine mani olamamak töhmetiyle Yıldızda muhakemesine başlanırken Meşrutiyet İnkılabı olunca bu suçtan kurtuldu. Muhtelif askeri vaziyetlerden sonra 1911 de Beşinci Gelibolu Fırkası Komutanlığına tayin edilmiştir. Birinci Cihan Harbinde Çanakkale’deki Şimal Grupu Komutanı sıfatile hizmet etmiştir ki Atatürk’ün o zaman kumandanı bulunduğu 19 uncu Fırka bu Kolorduya bağlı idi.

       Esat Paşa bundan sonra başlıca Birinci  Ordu Kumandanlığı , Askeri Mektepler Umumi Müfettişliği gibi vazifelerde bulundu ve son tayin edildiği İkinci Ordu Müfettişliğinden istifa ile emekliye ayrılmıştı. 1920 de Salih Paşa kabinesinde on beş gün kadar Bahriye Nazırlığı etti. Birinci Cihan Harbi Sulhundan sonra Maliye Vekaleti tarafından gayri mübadillerin işleri için iki defa Yunanistan’a gönderilmişti.

       Harbiye Mektebi Ders nazırlığında bir kısmı telif bir kısmı da tercüme suretiyle meydana getirildiği matematik ve geometriye dair dört eseri basılmıştır.

       Çanakkale de Cenubu Garbi Komutanlığında bulunmuş ve İtalya ya karşı Habeşiştanda vazife almış olan Vehip Paşa bu zatın küçük kardeşi idi.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram