24 Haziran 2018 Pazar

Faiz Kapancı

17 Şubat 2013, 02:25
Faiz Kapancı
 Fâiz Kapancı 1871 yılında Selânik'te doğdu. Bu şehrin tanınmış ailelerinden Ahmed Kapanî'nin oğludur. Mûsikî çalışmalarına küçük yaşta başladı. Önceleri kişisel çalışmalarıyla bazı bilgiler elde ettikten sonra, Selânikli Ahmed Efendi'den ud ve mûsikî dersleri aldı. Biraz da piyano çalmasını öğrenmişti. Zamanla Türk Mûsikî ve Batı Mûsikî hakkında bilgisini derinleştirdi. Çevresinin iyi ud çalanlarındandı.

İstanbul'a geldikten sonra ünlü m mûsikîşinasları yakından tanımaya ve yeni bir sanat evresi edinmeye çalıştı. Udî Nevres Bey'le yıllarca süren dostluk ve sanat arkadaşlığı yaptı. Terbiyeli ve sağlam bir kişiliği olan Kapancı, iyi şairdi ve edebiyattan da anlardı. Eserlerinin çoğunun sözlerini kendisi yazmıştı. Türk Mûsikîsi'nde yenilik yapılmasına taraftardı. Ancak bu taraftarlığın ilkelerini bilemiyoruz. Bu anlayışın etkisiyle Tevfik Fikret'in "Terane" adındaki şiirini bestelemişti.

Çok eser bestelemesine rağmen çoğu unutulmuştur. Elde bulunan yirmi beş kadar şarkısının bazıları çok güzeldir. Zamanında çok tutunmuş ve plaklara okunmuştur. Fâiz Kapancı 2 Aralık 1950 tarihinde İstanbul'da Zincirlikuyu mezarlığında toprağa verildi.  Sanatçının özel eşyaları günümüzde Çatalca Mübadele Müzesinde sergilenmektedir.

Bestekarın sevilen bir eseri, gel güzelim Çamlıca'ya.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram