21 Ağustos 2018 Salı

Cumhuriyet mübadillere sahip çıkmıştı!

Mübadiller de cumhuriyete sahip çıkıyor!

31 Ekim 2017 Salı 18:06
Cumhuriyet mübadillere sahip çıkmıştı!
 İlk mübadil kafilesi Türkiye'te geldiğinde daha cumhuriyet ilan edilmemişti. İlk kafilenin gelişinin üzerinden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra cumhuriyet ilan edildi. Cumhuriyetin inşa süreci ile mübadele süreci beraber yürüdü. Mübadiller hem yeni yaşamlarını insa ettiler hem de yeni rejimlerinin inşasına omuz verdiler.

Aradan 94 yıl geçti. Artık 3. ve 4. kuşak mübadil çocukları sahnede onlar da dede ve ninelerinin yollarından gidiyor cumhuriyete kol kanat geriyorlar. 

Cumhuriyet Bayramı pek çok mübadil beldesinde sivil organizasyonlar olarak kutlandı. Elbette en anlamlı kutlama bu yıl da Maltepe'de gerçekleşti. Zira Maltepeli mübadiller 1924 yılından beri her yıl cumhuriyet bayramını davul zurna ile kutluyor! Mübadil davulu adı verilen bu kutlama bu yıl da beş çeşmeler meydanında gerçekleşti. Gerek Maltepeliler gerekse çevre beldelerden gelen mübadillerin kulaklarının pası zigoş ile silindi.

Maltepe'deki bu gelenek Belediye'nin de dikkatini çekti. Onlar da mübadil davulu geleneğini geçit törenine taşıdı. Geçen yıl 93 kol davulun katıldığı törene bu yıl 94. yıl anısına 94 kol davul katıldı. Maltepe belediyesi bu yıl ayrıca 94 yıl anısına 94 etkinlik düzenledi. LMV Korosu bu etkinlikler kapsamında hem Beşçeşmeler meydanında hem de Maltepe meydanında birer konser verdi.

29 Ekim'de Maltepe Meydanında verilen konserde Atatürk'ümüzün sevdiği şarkılar seslendirildi. Konserin sürprizi ise bizden sonra sahne alacak olan Rumeli müziğinin sevilen sesi Suzan Kardeş'in LMV Korosuna eşlik etmesi oldu. Konseri izleyenler dokuz sekizlik parçalarımızla şenlenirken, Yanık Ömer isimli şarkımızla da onurlandı. Konser Rumeli potporisi ile sona erdi.

İstanbul'da dikkat çeken bir diğer etkinlikte Mahmutbey Selanikliler Derneğince Mahmutbey'de düzenlenen feneralayı ve Rumeli Oktay'ın katıldığı eğlence oldu. Gece havai fişek gösterisi ile sona erdi.

Ülkede 29 Ekim

Erdek'te Erdek Rumeli Mübadilleri Derneğince Helin Otel'de düzenlenen eğlenceye kaymakam ve belediye başkanı da katıldı.

Sinop Mübadele Derneği folklor kolu resmi geçide katıldı, akşam ise cumhuriyet resepsiyonuna katıldı ve fener alayı düzenledi.

Samsun İlyas köyde hem fener alayı düzenlendi hem de davullu zurnalı eğlence tertip edildi yağışlı havaya rağmen katılım yüksek oldu.

Bafra'nın mübadil yerleşkesi olan Gazi Mahallesinde davul zurna eşliğinde rumeli havaları ile mübadil folkloru sergilendi. Sürmeli köyünde ise gün boyu süren etkinliklerde geleneksel etli kazan pilavı ikramı yapıldı, fener alayı düzenlendi ve gün böyu davul zurnalar Rumeli havaları çaldı ve büyük bir halay kuruldu.

İzmir Giritliler Derneği ise İzmir'de bir cumhuriyet balosu düzenledi.
    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram