25 Nisan 2018 Çarşamba

Samsun'da Mübadele Kongresi

Bu yıl altıncısı uluslararası katılımla gerçekleşti

10 Aralık 2012 Pazartesi 12:34
Samsun'da Mübadele Kongresi
 Samsun'da Mübadele Derneğince düzenlenen kongrenin açılışı büyük ilgi gördü. TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in onur konuğu olduğu yedi ülkeden 31 akademisyen ve araştırmacının bildiri sunduğu kongrenin açılış toplantısına katılım yoğun oldu.

Onur konuğu Meral Akşener'in yanı sıra yine partidaşı MHP milletvekili ve Türk Tarih Kurumu eski başkanı Yusuf Halaçoğlu ile CHP Samsun milletvekili İhsan Kalkavan ve Mübadil kökenli CHP Kırklareli milletvekili Mehmet Kesimoğlu kongrenin ilgi gören katılımcılarından oldu.

Kongreye Yunanistan'dan da 19 kişilik bir grup izleyici olarak katıldı. Yunanistan'dan gelen konuklar arasında ise Kavala vali yardımcıları ile belediye başkan yardımcıları ile Sarışaban Belediye Başkanı Savvas Michailodis, Tasos Belediye Başkanı  Konstantinos Chatziemmanouil, Paggaion Belediye Başkanı Vasilelos Xoulogis
dikkat çeken konuklar arasındaydı.


Kongrede neredeyse tüm Balkan coğrafyası sunulan bildirilerle temsil edildi. Lozan Mübadilleri Derneği üyesi ve web sitesi yazarları Esat Halil Ergelen ve Süreyya Aytaş ile üyemiz Filiz İrge’de kongrede bildiri sunan araştırmacılar arasındaydı. LMV Başkanı Ümit İşler’de kongrenin ilk oturumunun moderatörlüğünü  üstlendi. Ayrıca üyemiz Kamil Oral’da kongreyi izlemek üzere İstanbul’dan kalkıp gelerek iki gün boyunca bizleri yalnız bırakmadı.
Dernek Başkanı Esat Ergelen’in sunduğu "Selanik salnamesinde Kavala" başlıklı bildiri gerek Kavala Belediye Başkan Yardımcısı  Christodoulos Michalakis , gerekse Sarışaban Belediye Başkanı Savvas Michaoılıdıs’den ilgi gördü ve bu bildirinin Kavala ve Sarışaban’da da sunulmasını rica ettiler.


Bilimsel toplantıların sona ermesinin ardından Samsun Mübadele Derneği yöneticileri konuklarını Samsun ilinin tarihi ve turistik noktalarına mini bir gezi düzenledi. Bu gezide Paşamızı Samsun’a çıkaran Bandırma gemisinin replikası, Atatürk’ün Samsuna çıktığı iskele, Mübadele Derneğinin 30 Ocaklarda denize çiçek attığı Tütün İskelesi, ünlü Samsun Atatürk Anıtı ve Amazon heykelleri görüldü.

Kongrenin güzel bir yanı da daha önce memleket gezilerinde tanıştığımız Samsunlu dostlarla tekrar görüşmek oldu, Salih Selçuk ve Gürol Özoral’la uzun, uzun  sohbet etme imkanı bulduk. Kısa süre önce yitirdiğimiz Aydın Apaydın ağabeyimizi ise gözlerimiz aradı, kendisini bir çok kez sohbetlerimizde anımsayıp rahmetle andık.
Anahtar Kelimeler: Lozan, Mübadele, Mübadil, Samsun,

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram