19 Nisan 2018 Perşembe

Hakkı Yeten

12 Nisan 2012, 22:57
Hakkı Yeten
 Hakkı Yeten, nam-ı diğer “Baba  Hakkı” 1910 yılında bugün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Vodina (Edessa)’da doğdu. Santrafor mevkiinde görev yapan ve Karagümrük’ten yetişen ve Beşiktaş’ta yıldızlaşan efsane bir futbol insanı.

Hayata gözlerini Vodina’da açtı, 1 yaşında ailesiyle İstanbul Beşiktaş’a geldi ve yerleşti. Babası Binnaşı Mahmut Nedim Bey 1914 yılında l. Dünya Savaşı’nda şehit düştü. 5 kardeşiyle birlikte hayata tutunmaya çalışan Hakkı Yeten askeri okula yazıldı. Bu dönemde aynı zamanda Karagümrük’te futbola başladı.
Maltepe, Halıcıoğlu ve Kuleli askeri takımlarında da top koşturdu.  Şeref Bey tarafından Beşiktaş’a kazandırıldı. Askerlik mesleğini bıraktı, 1937 yılında Hukuk Fakültesinde bitirerek avukat oldu.
1931 yılında Karagümrük’te oynarken Şeref Bey, Fenerbahçeli Zeki Rıza Sporel’den daha atik davranarak giydiği Beşiktaş formasını 17 yıl boyunca takım kaptanı olarak sırtında taşıdı.
Disipline verdiği önem nedeniyle “baba” lakabını aldı. Saha içinde güçlü yapısı nedeniye rakiplerinin korkulu rüyası olan Baba Hakkı, saha dışında ise tam bir beyefendiydi.
Oynadığı 439 maçta 382 gol kaydederek Beşiktaş’ın en güçlü futbolcusu olmuştur. Hem Fenerbahçe’ye hem de Galatasaray’a 30 gol atarak kırılması güç bir rekorun sahibi olmuştur.
1948 yılında bir maçta taraftarlarının Baba Hakkı’yı ıslıklaması üzerine “bu formayı bana taraftar giydirdi, şimdi onlar isteyince de çıkarırım” diyerek 38 yaşında futbolculuk yaşamını sona erdirdi.
Otoriter yapısına örnek oluşturan anektodların başında, hakemin kırmızı kart gösterdiği oyuncunun Baba Hakkı’ya dönerek “çıkayım mı?” diye sorması gelir. Yine Harp Okulu ile Ankara’da oynanan bir karşılaşmanın ilk yarısının 3-0 yenik kapatılması üzerine , soyunma odasında takım arkadaşlarına “ dönüş biletlerinizi yırtarım, İstanbul’a yürüyerek dönersiniz” dediği aktarılır ve maçın 6-3 kazanıldığı söylenir.
Mücadeleyi seven Baba Hakkı’nın bir gün Fenerbahçe’ye karşı bariz üstünlük kurduğu ve iki farkla önde gittiği bir maçta Fenerbahçe kaptanının yanına giderek şöyle der: “Arkadaşlarına söyle biraz maça asılsınlar bu maçın zevki böyle çıkmaz”.
Sekizi mahalli, üçü milli ligde olmak üzere 11 şampiyonluk gören Baba Hakkı ll. Dünya Savaşı nedeniyle milli maçların sekteye uğraması nedeniyle milli takımda başarılarının yansıması olmamıştır.
Futbolculuğun yanı sıra, teknik direktör ve Beşiktaş başkanlığı görevlerinde de bulunan “Baba Hakkı“  Süleyman Saba ile birlikte iki onursal başkandan biridir. Hakkı Yeten ayrıca Futbol Federasyonunda Asbaşkanlık görevinde de bulunmuştur.
Baba Hakkı 16 Nisan 1989 tarihinde hakka yürümüştür.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram