19 Ağustos 2018 Pazar

Hıdırellez ve anneanem

01 Haziran 2017, 18:34
Hıdırellez ve anneanem
Alper Yapan
 Bu yıl Hıdırellez de seksen üç yaşındaki anneannem tekrar topladığı çiğ ile yoğurt mayalamış. Hoş bu yoğurt ile ekmek yaptı mı bilmiyorum; ama artık eskisi kadar ekşi maya tuttuğunu sanmıyorum. Annem bu hareketin neresinde ondan da tam emin değilim ama şunu biliyorum daha öncede bu köşede yazdığım eski adetlerimiz, kızımın sadece babasından duyduğu hikayelerin de kalacak.

Anneannemin gençliğinde her sene Hıdırellez günlerinde sabahları toplanan çiğ ile bir yıllık ekşi maya yenilenirmiş. Toplanan çiğ ile koyun yoğurtları mayalanır onunla da ilk ekşi maya tutulurmuş. Ve bu yeni maya bir sonraki yıl ki hıdırelleze kadar ivedilik ile kullanılırmış. Benim çocukluğum da hatırlıyorum bu mayalama işlerini. Rahmetli dedem ise koyun ağılında sağdığı sütü kalaylanmış bakır bakraçlarda bıraktığın da kendiliğinden yoğurt olduğunu bana çocukken söylerdi. İnanmazdım. Ama mantık aynı olduğundan(süte çiğ düştüğünden) olabileceğine inanıyorum artık.

Bakteriler ne kadar harika! Aslında toplumun üzümü mayalanmasın da üzümün üstündeki toza mucize atfetmesi ya da peynir mayalamak için oğlağın şirdenine dua okuması; o toplumun doğanın akıl erdiremediği hediyelerini tanrılaştırması ya da tanrıya atfetmesine sebep oluyor mu? Zaten pagan ve şaman inançlarda bu mucizelere teşekkür edilmiyor mu?

Gıdaların uzun süre saklanmasının öğrenilmesi bence dünyadaki ana tarih değişkeni! Yani atın orta asya da evcilleştirilmesi yada tekerleğin bulunması kavimler göçünün başarı nedeni değil, esas atın eğerinin altına koyulan etin pastırma olmasıdır sebep…  Yoksa heybende yemek, neyine yola gitmek.

Her şey bir yana anneannem için yılın günleri iki parçadan oluşuyor Hızır ve kasım günleri ve Hızır geldiğinde ekmek ve yoğurtlarımız için maya getirip otlara serpiyor. Ay’sa bir dişi tanrıça ekinlerin ekim ve hasat günlerine karar veriyor.  Beklide daha ne kadar güzel inançları vardır benim yakalayamadığım. Anneannem senin yanında çocukluğumun bir kısmını geçirebildiğim için çok mutluyum…

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram