23 Temmuz 2018 Pazartesi

Kleanthis Maropoulos

31 Temmuz 2012, 01:59
Kleanthis Maropoulos
 Tuzlada doğdu, mübadelede Yunanistana gitti ve ünlü bir futbolcu oldu…


1919 yılında, o zamanlar İstanbul’a bağlı olmayan Tuzla’da dünyaya geldi. Tuzla’da halen ayakta olan pek çok eski rum evinden birinde dünyaya gelmiş olması gerekir.

Ayaklanıp da ilk kez toplara veya evdeki yünlere vurmaya başladığında tahminen iki veya üç yaşındaydı. Ve O henüz üç yaşındayken Maropoulos’lar kötü bir haber aldı. Tuzla’yı, Osmanlı’yı terk etmeleri gerekiyordu. Bu küçük bünyesiyle ve ailesiyle birlikte Yunanistan’a günler süren zor ve yourucu bir vapur yolculuğu yaptı. Kalamata’ya yerleştiler.

Burada da ayakları durmuyordu Kleanthis’in. Top oynamayı çok seviyordu. On iki yaşına geldiğinde buranın yerel takımı Prasina Poulia (Yeşil Kuşlar)’ ta katıldı.

Ailesi Atina yakınlarındaki Kalogreza’ya taşındığında oradaki Ethnikos Kalogreza takımına imza attı. 1934 de henüz on beş yaşındayken AEK’nın genç takımına girmeyi başardı. İki sene sonra A takıma yükseldi. Burada Tryfon Canetis ve Kostas Negrepontis gibi dönemin önemli oyuncularıyla oynadı.

AEK O’nun oynadığı 1939 ve 1940 senelerinde tarihinde ilk kez iki defa üst üste şampiyon oldu.

Maalesef AEK ve Maropoulos’un zafer yılları İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla durdu. Ancak o kariyerine savaştan sonra da devam etti. 1940’ların sonuna kadar oynadı.

Resmi olarak attığı 253 golün 97’sini savaş öncesi, diğerlerini savaş sonrası attı.

10 kez Yunan milli takımının formasını giydi. Futbolu bıraktıktan sonra 1960’lı yıllarda Yunan milli takımını çalıştırdı.

1991’de hayatını kaybetti.

O en fazla 1000 nüfuslu, en fazla 350 haneli küçük Tuzla’nın bir çocuğuydu. Gerçek bir mübadildi. Sonra tüm Yunan halkının sevgilisi oldu, “Bombacı” lakabı taktı ona bazıları. Toplara çok sert ve isabetli vurabiliyordu.

Kaan Temizel

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

KİM KİMDİR? Tümü

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram