18 Ağustos 2018 Cumartesi

Rumeli'den geliyorum

Nereden nereye?

28 Haziran 2018 Perşembe 22:04
Rumeli'den geliyorum
Mübadele yazınına her geçen gün yeni bir yayın ekleniyor. İşte bunlardan birisi de Drama kökenli Emekli Tümgeneral Hüseyin Sezgin'in anı kitabı oldu. Drama'dan Samsun'a, köylü bir aile çocukluğundan paşalığa uzanan ve yakın tarihi harmanlayan bir kitap. İyi okumalar.

 ...Yıl 1919. İstanbul’dan 16 Mayıs günü kalkan Bandırma adlı vapur, 19 Mayıs gününe kadar Karadeniz’in azgın dalgaları ile sarsıla sarsıla menziline varmıştı. 19 kişi sahile çıkmıştı. Bu gelişe iskelede bekleyen 4 kişi, bir karşılama dışında mana vermemişlerdi. Ulusal bir giz olarak, Mustafa Kemal Paşa’dan başkası da bilemezdi.

Aslında o vupur, külçe gibi bir tarihi taşımış, Samsun Limanı’na aydınlık bir gelecek bırakmış, bu onuru taşıyarak limandan ayrılmıştı. Bu çıkış, kararlı bir iradenin vardığı ilk menzildi. Parolası da: Ya istiklal, ya ölümdü!Bu çıkıştan beş sene sonra, yine Samsun Limanı’ndayız. Kurşun gibi ağır bir hava var. İnsanın içini titretiyor. Yine bir gemi, beş yıl önceki gibi Fener Burnunu ağır ağır dönüp Limana girdi. Sakarya idi adı. Gelenler uzun yolun etkisiyle külçe gibiydiler. Hepsi bitkindi. Karadeniz’in azgın dalgalarından nasiplerini almışlardı.


Un iskelesinden Anadolu’ya ayak basanlar sahile çıktıklarına sevinsinler mi, yoksa ata topraklarından, köylerinden ayrıldıklarına üzülsünler mi? Nasıl bir tavır alacaklarının bilinmezliği içindeydiler. Geleceğe umutla baktıkları pek söylenemezdi. Hepsi suskun ve üzgündüler. İskelede onları karşılayan bir yakınları yoktu. Onlar yabancıydı. Samsun, yaban eliydi. O an için bildikleri gerçek yalnız buydu.

Bu üzüntü ve karamsarlık içinde onları sevindiren tek bir haber oldu. Bir postacı Molla Hüseyin’e sesleniyordu. Buldu ve bir telgraf uzattı kendisine. Üç sözcük vardı gelen telgrafta:

“Serbest bırakıldık, geliyoruz!”

Ortalık bayram yerine döndü birden...

Mübadele neydi? Gelenler kimlerdi? Neden buradaydılar? Molla Hüseyin kimdi? Bütün bunları kitabı okurken bulacaksınız.

Ben mi kimim? Bu hikayeden kendine pay çıkaran mübadil ailelerden birinin mensubuyum. 20 hanelik bir köyden tahta bavulu ile okumak için ayrılan, gemiden sahile çıkışta parası yetmediği için bavulunu rehin bırakan ve her şeye rağmen okuyarak Atatürk’ün kurduğu bu Cumhuriyet sayesinde general olabilen talihli bir kişiyim. Ben, Emekli Tümgeneral Hüseyin Sezgin..!


Anahtar Kelimeler: Nereden, Nereye?

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram