18 Ağustos 2018 Cumartesi

Mincinoslu Nikos

31 Mayıs 2018, 03:54
Mincinoslu Nikos
 

Değişik dinlere mensup insanlar tanıdım,  farklı milletlerden insanlar da tanıdım ama onları hiç bir zaman kendilerinden bağımsız sıfatlarla nitelemedim. Hristiyan, müslüman, dinsiz, Türk ya da Rum demedim. Ben insanları sadece iyi ve kötü olarak sınıflandırdım.


Her yıl olduğu gibi bu yılda bir grup mübadil çocuğu ile “merhaba doğduğum toprak” demek için ata topraklarına doğru yola koyulduk. Bu köy seyahatleri adeta lotarya gibidir zira bazen Cuma/Hrisavgi gibi köy yoktur, bazen Baraklı/Stenopos gibi sizi sadece köy kalıntıları karşılar yada Koçoğulları/Konstandina yada Kızıllı/Kranochori  gibi kalıntılarının orada olduğunu bilirsin de yol yoktur gidemezsin! bazen ise Mincinos/Lekani’lular gibi şanslısınızdır. Köyünüz ayaktadır meydana yanaşırsınız sizi kah eski komşularınız karşılar, kah kaderdaşınız Anadolu mübadili Rumlar!


Kahveler söylenir sohbet koyulaşır. Hemen nirengi noktaları sorgulanır. Cami nerede? Naiplililer kadar şanslıysanız Polinero Kilisesi olarak kullanıldığı için ayakta kalmıştır. Sorular sürer çeşmeler duruyor mu? Genelde yanıt evettir koşa koşa su içmeye gidilir ve bir pet şişeye doldurularak dedelerin,ninelerin mezarına dökmek için özenle şişelenir ve zulalanır. En utangaç soruya gelmiştir sıra: Mezarlık nerede? O kadar yol gelmişken bir fatiha okumak ister torunlar! Çoğunlukla gözler kaçırılır zira ya park olmuştur ya da tarla ve utangaç bir yanıt gelir kısa bir sessizlikten sonra. Bozuldu!


İşte sorular soruları izledi ve Mezarlık nerede? sorusundan sonra bir hareketllilik başladı Mincinos meydanında çok geçmeden meydana arabası ile Bay Nikos ve Eşi geldi. Bay Nikos Biyoloji profesörü ama aynı zamanda yerel tarihçi. Mincinoslu Rum mübadiller ile ilgili güzel bir kitap hazırlamış bize hem onu hediye etti hem de yeni çalışmasının eskizini gösterdi. Bunlar mezartaşları fotoğraflarıydı. Heceleyerek okumaya çalışırken onun bu işi zaten yaptığını fark ettik. Heyecanla bunları nasıl bulduğunu sorduk? Tarlasını işlerken çıkmaya başlamışlar. Taşları atmamış evine taşımış bahçesinin bir köşesini onlara ayırarak minik bir anı mezarlık yaratmış. Görebilir miyiz? Sorumuzu memnuniyetle karşıladı ve bizi bahçesinde ağırladı.


Sadece Mincinosluları değil bir otobüs dolusu mübadil çocuğunu mutlu etti Nikos. İlk kez bir mübadil köyünde mezartaşları başında dua okuma olanağı verdi bizlere. Gerçekten nasıl teşekkür edeceğimizi bilemedik kendisine.


Ayrılırken Çaldağı zirvesinde yatan Türbe Dedenin mezar yerini bilip bilmediğini sordum biliyormuş. Hadi gidelim dediğimde kilolarımı şöyle bir süzerek 2 saat tırmanmak gerekiyor dedi.


Kendisi de Erdek Yukarı Yapıcı köyünden Mincinos’a gelen Rum Ortodoks bir ailenin çocuğu daha doğrusu Mincinos’ta yaşayan iyi bir insan!


Sizlere bu iyi insanı tanıtmak istedim!


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram