19 Ağustos 2018 Pazar

Mahmutbeyli Mübadiller

1 taş attı 3 kuş vurdu

06 Mayıs 2017 Cumartesi 20:28
Mahmutbeyli Mübadiller
 Lozan Mübadilleri Vakfı öncülüğünde, Mahmutbey Selanikliler Derneği ev sahipliğinde bir araya gelen Mahmutbeyli mübadiller Kavala’dan gelişlerinin ve Mahmutbey’e iskan edişlerinin 93. Yılını anmak için 5 Mayıs Cuma akşamı saat 18:00’de Mahmutbey köy içinde bir araya geldiler.

Hıdrellez kutlamaları başlamadan önce dördüncü ve beşinci kuşak mübadil çocuklarına anne ve babalarının oynadıkları anlatılarak aktarıldı. Kaldırımlara sek sek, köşe kapmaca, üç taş, mors gibi oyunların şablonları çizilerek topaç, lastik top gibi oyuncaklar dağıtıldı.

Hıdrellez kutlamaları Mahmutbey Selanikliler Derneği Başkanı Fuat Sarp’ın hoşgeldiniz  konuşması ile başladı. Daha Lozan Mübadilleri Vakfı adına söz alan Esat Ergelen bütün çocukları yanına çağırarak “93 yıl önce dedelerimizi getiren geminin yolcularının çoğunluğu bu yaş gurubu idi. Babalarını savaşlara annelerini hastalıklara kurban veren bu çocuklar bizim kahramanımızdır geçen yüz yılda onlar bize bu hayatı, bu vatanı, bu cumhuriyeti inşa etti. Gelecek yüzyılı ise bu çocuklar inşa edecek o nedenle değerlerimizi bu çocuklara aktarmak zorundayız.

Zira 93 yıl önce 80 metrelik köhne bir gemi ile gelip yeni yaşamı inşa eden kahramanların genleri bu çocuklarda yaşıyor bu amaçla yaklaşık yarım yüzyıldır kutlamadığımız “gölbe bayramı”nı genç kuşaklara aktarmak ve bir geleneği yeniden yeşertmek için bugün bir araya geldik” dedi.

Etkinliğe katılım gösteren İl Turizm ve Kültür Müdür Yardımcısı Mümin Yıldıztaş ise kendisinin de Sarışabanlı bir mübadil çocuğu olduğunu söyleyerek Hıdırellez hakkında detaylı bir bilgi verdi.

Son olarak Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı katılımcılara afiyet olsun dedi ve gölbe dağıtımına geçildi.

Gölbe dağıtımından sonra gelenek olduğu üzere yakılan ateşlerden atlandı.  Dilek balonları uçuruldu ve mübadil folklorunun oyunlarından örnekler sergilendi. Etkinliğe ayrıca Bağcılar'da faaliyet gösteren Rumeli Derneklerinin yöneticileri ve Eski Atışalanlılar Derneği yöneticileri katıldı.


Haber Kaynağı: Esat Halil Ergelen

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram