18 Ağustos 2018 Cumartesi

Mukaddes Erkin

13 Ağustos 2012, 14:15
Mukaddes Erkin
 Operatör Doktor Hasan Fehmi Kapralı ve Hatice Kapralı'nın kızı olarak 29 Şubat 1908 tarihinde Selanik'te doğmuştur. Eğitim ve öğrenimini Alman ve Fransız okullarında almıştır.

Olağanüstü güzel lirik soprano sesi ve piyanodaki kusursuz icra tekniği ile Roma Opera Orkestrası şeflerinden Salfi'den  Newyork Metropolitan Operası orkestrası şeflerinden Fausto Cleva'ya kadar bir çok otoritenin takdirini kazanmıştır.

1928 yılında dönemin Londra Büyük Elçiliği başkatibi olan Feridun Erkin ile evlenmiştir. Evliliğinden sonra kendisini adeta sanat ve kültür araştırmalarına adamıştır. Fransızca, Almanca, ialyanca ve İngilizce bilen Mukaddes Erkin bu sayede eşinin çalışma hayatı boyunca başarı ile yanında olabilmiştir. ABD Dışişleri Bakanı Dallas kendisini "bir insanın ömründe rastlayabileceği en sevgili, en ruh açıcı, değerli bir kadın" olarak nitelemesi bu sayede olmuştur.

Eşinin ABD Büyükelçisi olduğu dönemde Büyükelçilik binamızda verdiği konserler sayesinde Büyükelçiliğimizin Washington'un en cazip sanat merkezlerinden birisi olmasına vesile olmuş, pek çok senatör ve eşinin katıldığı konserler ile Türk-Amerikan dostluğunun gelişmesine en az eşi kadar katkı sağlamıştır.

Mukaddes Erkin 18 Aralık 1955 tarihinde hastalığının yanlış tedavisi sonucunda vefat etmiştir. Doktorları meş'um hastalığın nurlarını södüremediği ender hastalardan birisi olarak gördüğü Mukaddes Erkin hayatını, etrafına, ıztıraba, yoksulluğa karşı bir hayır ve şefkat timsali olarak tamamladı.

Herkesin yardımına koşan Mukaddres Erkin için ölümünden sonra Zeynep Kamil Hastahanesi bünyesinde  yeni doğan çocuklarla erken doğan çocukların korunması için Mukaddes Feridun Erkin Pavyonu yaptırılmıştır.


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram