23 Temmuz 2018 Pazartesi

Mustafa Ertuğrul

27 Mayıs 2013, 18:41
Mustafa Ertuğrul
  O dört küçük topu ve kocaman yüreği ile İngilizlerin dev uçak gemisi Be My Chree’yi Meis’te sulara gömdü. Bir diğerini savaş dışı bıraktı. İki yüze yakın irili ufaklı tekneyi ve Fransız topçu tabyalarını top ateşi ile yaktı.
Akdeniz’de sahillerimize ölüm kusan Fransız savaş gemileri Paris II ve Alexandra’yı Kemer’de batırdı.
Çanakkale’den Kurtuluş Savaşı’na kadar her cephede savaştı.
1. Dünya Savaşı’nda yenilip silahlarımız elimizden alınırken İngiliz komutanlar bir tek bu şanlı bataryanın toplarını almayı askeri şerefe aykırı saydı. Bu dört top daha sonra onun ellerinde Kurtuluş Savaşımızda Ege’de düşmanı hallaç pamuğu gibi attı.
O, denize döktüğü yaralı düşman askerleri ölümü beklerken, onların yaralarını sardı. O, sadece kahraman değil, zafer gecesi anılarına “Zaferden mütevellit neş’emizi yaralı düşman askerlerinin acısına hürmeten izhar etmedik” diye yazabilecek kadar da insandı. Pierre Loti, O’nun Fransızlara verdiği insanlık dersi ile bütün Fransa’yı ayağa kaldırdı.
Savaştan sonra Atatürk’ün teşvikiyle anılarını yazdı. Ama yayımlamadı. İçe dönük, sade ve mütevazı yaşadı.
Ta ki Mustafa Aydemir 1955 yılında Paris II batığına dalıp, yıllar süren bir araştırmanın ardından ona ulaşana kadar da kendini bizlerden sakladı… Ve onun inanılmaz anıları Fransız - İngiliz askeri arşivlerinden tek tek doğrulandı.
Biz de Giritli kahramanımızı ‘Ben bir Türk zabitiyim’ isimli Denizler Kitapevi’nin çıkardığı belgesel kitaptan tanıdık ve kahraman hemşehrimize sayfalarımızda yer verebildik.
Adı geçen kitap; bir batıktan çıkan, bu meçhul kahramanın kitabıdır. Bu kitap, onun barut kokulu, insanlık dolu inanılmaz destanıdır.
Saygı ile anmak vefa borcumuzdur.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

KİM KİMDİR? Tümü

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram