24 Haziran 2018 Pazar

Mustafa Tevfik Alyot

14 Ağustos 2012, 02:05
 Hanya’da 1875 yılında doğmuştur. Girit Hanya Fatihi Yusuf Paşa soyundan gelen ve  Softazadeler olarak adlandırılan ailenin Seniha isimli kızı ile evlenmiş ve altı çocukları dünyaya gelmiştir.

İyi eğitim almıştı, mutlakiyet döneminin istibdadına karşı mücadele etti. Girit’in muhtariyet devrinde İttihat ve Terraki Cemiyetinin şubesini kurarak Türklere hürriyet ve adalet fikirlerini aşılamaya çalıştı.

1908 yılında Trablusgarb’a giderken Hanya’ya uğrayan Mustafa Kemal ile görüştü. İttihat ve Terraki Cemiyeti şubesinde gerçekleşen görüşme sonucunda yaptığı çalışmalar Mustafa Kemal’in takdirine şahayn olmuştu.

Ayrıca değişik defalar Hanya İslam Cemiyetine fahri olarak başkanlık etmiş, dindaşlarının haklarını korumaya çalışmış ve Türklük bilincinin  gelişip güçlenmesine çaba harcamıştır.

Yardımsever kişiliği ile tanınmıştır, yoksullara ayni ve nakti yardımların yanı sıra evlerinin bir kısmını da evsizlere bedelsiz olarak açmıştır.

Milli hissiyatları nedeniyle 1915 yılında Venizelos tarafından Midilli Adasına sürülmüştür. Uzun süren bu sürgün millici duruşunu daha da perçimlemiştir.

1924 yılında mübadeleye tabi tutulmuş ve İstanbul’a iskan edilmiştir. Öz vatanına ve hürriyetine kavuştuktan sonra şeker hastalığına bağlı komplikasyonlarla mücadele etmek zorunda kaldı.

Çocuklarının hepsine yurt dışında yüksek eğitim aldırmış ve her biri önemli yerlere gelmiştir. Çocuklarına birinci görevlerinin insanlığa hizmet etmek olduğunu belletmiş ve fani dünyanın her türlü göz kamaştırıcı ışığından sakınmalarını telkin etmiştir.

Girit mücahidi olarak anılan Mustafa Tevfik Alyot, 27 aralık 1947 tarihinde vefat etmiştir.

Yukarıdaki bilgiler, Ekmel Molla'nın mezarı başında yaptığı konuşmadan özetlenmiştir.*
Mustafa Tevfik Alyot'un vefatının sene-i devriyelerinde Milliyet Gazetesinde çıkan Mevlid ilanları
*15 Aralık 1950 tarihinde yayınlanan Tarih Dünyası dergisinde konuşmanın bir parçası yayınlanmış ve Esat Halil Ergelen tarafından hazırlanmıştır.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram