23 Kasım 2017 Perşembe

Neveser Kökdeş

09 Nisan 2012, 10:29
Neveser Kökdeş
Türk besteci, güfteci ve tanburi.

1904 yılında Drama (yada İstanbul Üsküdar’da) doğdu.Notre Dame de sion’da okudu, küçük yaşta ağabeyi Operet Muhlis Sabahattin'den eğitim alan sanatçı, gitar ve piyanoda usta olmuş, konserler vererek besteler yapmıştır.
16 yaşında Mehmet Ali Üsküdarlı ile evlendi, evliliklerinin ikinci yılında eşini yitirdi.
-Biyografisini okuduğum makalelerde bir çelişki  göze çarpıyor, çünkü Topçu subayı olan eşi Mehmet ali Üsküdarlı’nın  oğlu Adnan’a iki aylık hamile iken Çanakkale Savaşı esnasında şehit düştüğü yazılmaktadır, bu da Neveser Hanım’ın doğum tarihi ile matematiksel olarak tutarsızlık göstermektedir.-
Besteciliğe 12 yaşında başladı, operet, tango, vals ve şarkı formunda eserler besteledi, döneminde tango şarkılarının kraliçesi olarak tanımlandı.
Beşyüzün üzerinde esere imza atmıştır, vasiyeti üzerine ölümünden sonra eserlerinin yakılması nedeniyle günümüze bunlardan ancak yüz civarında eseri ulaşmıştır. Sanatçının en sevilen besteleri: "Ruhumda neş'e hayale daldım" "Sevmek seni bir suç ise", "Gül olsam ya sümbül olsam","Canandan uzak kaldım", "Bir emele bir ah çeksem","Hüsranla gönül hep inler", "Gül Dalında Öten Bülbülün Olsam"dır.
İlk dünya güzelimiz Keriman Halis’in de halası olan sanatçımız 1962 yılında vefat etmiş ve Üsküdar Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilmiştir.
Neveser Kökdeş bir müzik insanı olarak   dil, kıyafet, harf devrimlerinde olduğu gibi müzik anlayışımızda da devrim yapmak gerektiğimize inanmış ve bu doğrultuda eserler vermiştir.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Lozan Mübadilleri E Posta Grubuna Katıl

Powered by us.groups.yahoo.com

Yandex.Metrica

Instagram