23 Temmuz 2018 Pazartesi

Parti Pehlivan

23 Eylül 2012, 00:55
Parti Pehlivan
Molla Mehmet’in damadı Parti Pehlivan, Akıncılar örgütünün komutan yardımcısı ve müfreze komutanı olarak büyük yararlılıklar göstermiştir. 1878 yılında Selanik’in Serez Sancağında doğmuş, Rum ve Bulgar isyancılarına karşı Balkan dağlarında savaşmış, iyi bir direnişçi olmuştur. İyi bir Pehlivandır. “Parti” adı verilen ödülleri kaçırmadığından Parti Pehlivan adıyla tanınmıştır.

Asıl adı Mehmet’tir. Sonradan Baksak soyadını almıştır. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra Anadolu’ya göçmüş ve Manisa Cezaevi gardiyanı olarak görev almıştır.
İzmir’in işgalinden sonra hapishaneden çıkardığı birkaç kişiyle Akhisar ve Balıkesir yörelerinde çete olarak çalışmaya başlamıştır. Bir süre sonra Gördes yöresine geçerek çete sayısını 70-80’lere çıkarmıştır. Çerkez Ethem güçlerine katılarak, onun Yunanlılara sığınmasına kadar birlikte olmuştur. Çerkez Ethem’in hainliğine ortak olmamıştır.

Gördesli Molla Mehmet’in küçük kızı Hatice ile evlenerek Gördes’in damadı olmuştur. Kızları Kadriye Hanım, Aragaların Hilmi ile evlenmiştir. (Hilmi Bey, Başkatip Ziya beyin eşinin kardeşidir.)

Demirci Kaymakamı Selanik Menlik kökenli İbrahim Ethem’in oluşturduğu Akıcılar örgütüne katılarak İbrahim Ethem’in en yakın yardımcısı olmuştur. Karısı esir alınmış ve kurtuluşa kadar esir kalmıştır. Bir gözünü düşman kurşunuyla yitirerek gazi olmuştur. İkinci kez Kayacıklı bir hanımla evlenmiştir.

Akıncıların terhisinden sonra Manisa’ya gelmiştir. İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen Parti Pehlivan’a hükümetçe Hacı Haliller Köyü’nde Rumlardan kalma bir çiftlik verilmiştir. 1941 yılında ölmüştür. Çocukları da Manisa’ya yerleşmiştir. 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram