24 Haziran 2018 Pazar

Şemseddin Sami

25 Eylül 2012, 19:02
Şemseddin Sami
  ŞEMSEDDİN SAMİ, FRAŞERİ (1850 - 1904)


Büyük lügatlarıyla tanınış meşhur bir fikir adamıdır. Yanya’nın Fraşeri kasabasında doğdu. Babasıyla, büyük babası oranın beylerindendi. İlkin Yanya’da okumuş, Rumca, eski Yunanca, Fransızca ve ,İtalyanca öğrenmiş hususi hocalardan Arapça ve farsça dersleri almıştır. Bir müddet Vilayet Mektupçu Kalemine devam ettikten sonra, 1871 de İstanbul’a gelerek Matbuat Kalemine girmiş ve bu tarihten sonra eserlerini neşretmeğe başlamıştır. Ana dili Rumca olduğundan bu ilk eserleri şive bakımından biraz bozuktur. Bir aralık ‘’Hadika’’ gazetesinde çalışmış yazıları Abdülhamit’ın şüphelerini çektiğinden, Trablusgarp’a sürülmüş, o sırada orada vali bulunan Sami Paşa tarafından Trablusgarp gazetesinin neşrine memur edilmiş ve gene Sami Paşanın delaletiyle affedilerek İstanbul’a dönmüştür.

Bir sene kadar yeni kurulan sabah gazetesini çıkarmış. 1876 da Cezair-i Bahrisefid valisi Sava Paşa’nın mühürdarı olarak Rodos’a gitmiş, beş ay sonra istifa ederek Yanya’ya dönmüştür.

Rus Harbi sırasında sırasında sevkiyatı askeriye komisyonu katipliği yapmış, 1877’de İstanbul’a dönüp “Tercüman-ı Şark” gazetesinde çalışmış ve bu gazetenin kapanması üzerine de meşhur ‘’Cep Kitapları’’çıkarmağa başlamıştır. Teftişi Askeri Komisyonu Katipliğine tayin edilmiş burada Başkatip olmuş ve rütbesi Balaya yükselmiştir.

Şemseddin Sami’nın yekunu bir hayli tutan eserleri arasında en meşhurları, Türkçeden Fransızcadan Türkçeye olmak üzere iki büyük lügat, ‘’Kamus-ül-Alam’’ ve ‘’Kamusu Türki’’ adlı büyük bir ansiklopedik lügatleridir.

Meraklısına NOT: Galatasaraylı Ali Sami Yen'in de babasıdır.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram