21 Ağustos 2018 Salı

Soyağacının Sordurduğu Sorular - SSS

18 Şubat 2018, 17:58
Soyağacının Sordurduğu Sorular - SSS
 2000 yılından beri faaliyet gösteren Lozan Mübadilleri Vakfı ve Derneği kurulduğu günden beri  en yoğun ilgiye E Devlet üzerinden alt üst soy bağlantılarına erişim sağlandıktan sonra mazhar oldu.

Günde 200-300 kişisel erişim alan web sitelerimizi ve sosyal medya hesaplarımızı son günlerde  on binlerce kişi ziyaret etmeye başladı. Bu artan ziyaretler neticesinde yüzlerce soruya maruz kaldık. Günlük işlerimizi dahi yapmamızı engeller hale gelen bu sorulara tek tek yanıt vermemiz kuşkusuz madden mümkün değil. Çünkü sadece bir arkadaşımızın profesyonel olarak çalıştığı kurumlarımızda diğer arkadaşlarımız gönüllü olarak serbest zamanlarından vakit ayırarak işleri yetiştirmeye çalışıyor.


Ancak içinde bulunduğumuz maddi şartları öne sürerek bu güzel ilgiye kayıtsız kalamazdık! Bu tatlı heyecanınıza katkıda bulunmak amacıyla bir SIKÇA SORULAN SORULAR (SSS) ve YANITLAR hazırladım.


1- Dedemin doğum yeri olarak KAZA MERKEZİ yer alıyor. Doğduğu köy veya mahalleyi nereden öğrenebilirim?


Öncelikle bu konuda yakın aile büyüklerinden, ailenin ilk iskan edildiği yerde yaşayanlardan sözlü olarak destek alabilirsiniz.
Eğer bu bilgilere ulaşabileceğiniz bir çevreniz yok ise aşağıda detayları verilen süreçleri takip etmeniz gerekir:


Öncelikle bu konuda size DEVLET ARŞİVLERİ’de yardımcı olabilir. Çünkü mübadele sürecinde bir karma komisyon kurulmuş ve mübadillerin orada bıraktıkları taşınmaz mallar için bir evrak düzenlemiştir. İşte bu evraklar “Muhtelit Mübadele Komisyonu Tasfiye Talepnameleri” başlığı altında Cumhuriyet Arşivleri bünyesinde araştırmacılara sunulmuştur, üstelik internet üzerinde bir özetine de ulaşabiliyorsunuz.


Bu belgelerden hem dedenizin nereden geldiğini öğrenebilecek  hem de bıraktığı mal varlığını görebileceksiniz.


Ama can sıkıcı iki konunun altını çizeyim birincisi belgeler Osmanlıca, ikincisi bu mallarda artık hakkınız yok.


Bu arama içinwww.devletarsivleri.gov.tr adresine girip ücretsiz üye olmanız gerekiyor. Daha sonra online işlemler menüsünden katalog tarama menüsüne girin ve cumhuriyet arşivlerinde taramaya başlayın.


Başarılı bir arama için özel bir aile algoritması geliştirmeniz gerekiyor. Çünkü arama bölümüne benim dedem ve memleketini yazdığımda yani Kavala Halil yazdığımda sistem bana tam 440 sonuç veriyor. Zira yüzlerce Halil ve Kavala geçen belge özeti var.

Bu durumda algoritmaya dedemin baba adı Hüsnü’yü de ekliyorum. Ve sonuç sayısı üçe iniyor. Ve kardeşleri de özette göründüğü için dedemin Naipli’de doğduğunu öğreniyorum.

Sizlerde ailenize ait tasfiye talepnamesine ulaşabilmek için benzer bir anahtar oluşturarak arama yapabilirsiniz. Başlıca anahtar sözcükler "kaza adı, baba adı, kendi adı ve biliyorsanız kardeş adlarından" oluşabilir.


2- Dedemin köyünün yeni adı ne?


Aynı Türkiye’de olduğu gibi Yunanistan’da da yerleşim yerlerinin adı mübadele sonrasında değiştirildi. Örneğin burada iskan edildiğimiz Kalfaköy nasıl Mahmutbey yada Pirgos nasıl Kemerburgaz oldu ise orada da Naipli Polinero oldu.


İşte bize en çok soru bu alanda geldi ancak mübadiller son derece şanslı çünkü Lozan Mübadilleri Vakfı bir atlas hazırlayarak üçbinin üzerinde köyün eski ve yeni adlarını bu atlasta bir araya getirdi.
Atlas'a şu kitap evlerinden ulaşabilirsiniz:
1)Lozan Mübadilleri Vakfı-İstanbul-0212 245 61 55
2)Pandora Kitabevi-İstanbul-0212 230 0962
3)Lozan Mübadilleri Vakfı Ege Bölge Temsilciliği-0542 641 52 21(Nevil Gündoğdu)
4)Lozan Mübadilleri Vakfı Mudanya Temsilciliği -0532 452 13 67(Cumhur Aksan)
5)Arkadaş Kitabevi-Ankara- 0312 396 01 11


3- Dedemin köyünü ziyaret edebilir miyim?


Bir şengen vizeniz veya yeşil pasaportunuz var ise önünüzde hiç bir engel yok. İster bireysel olarak, ister Lozan Mübadilleri Vakfı’nın düzenlediği “merhaba doğduğum toprak” başlıklı gezilere katılarak bir mübadil buluşması yaşayabilirsiniz.

LMV'nin 2018 gezi programıniçin TIKLAYINIZ!


4- Memleket gezilerinize katılabilir miyiz, bu geziler ne zaman?


Gezilerimize katılabilirsiniz. Lozan Mübadilleri Vakfı geziler başta olmak üzere tüm etkinliklerini sosyal medya mecraları olan web sitelerinde, facebook, twitter ve instagram hesaplarında duyurmaktadır.


5- Dedem Yunanistan doğumlu AB vatandaşı olabilir miyim?


Hayır. Aynı taşınmaz malları ile illiyet bağı kalmadığı gibi mübadeleye tabi olan kişilerin vatandaşlık  bağıda sonlandırılmıştır. Ancak mübadele bölgesi dışında kalan Batıtrakyalı ve 12 adalı soydaşlarımızın mülkiyet ve tabiiyet sorunları mübadele kapsamı dışındadır.

6- Biz mübadele'de değil Balkan Savaşı sırasında geldik mübadele uygulamaları bizim için de geçerli mi?


Elbette geçerli anlaşma gereği fiilen mübadil olmasada Balkan Savaşları sonrası memleketlerini terk eden kişiler de hukuken mübadil sayılmış ve mübadillerin haklarından yararlandırılmıştır. Mübadillerin tabi olduğu mevzuata tabidir.

7- 100. yılında Lozan Anlaşması fesh olacakmış bu durumda ne olur?


Son yılların en büyük şehir efsanesidir. Lozan içinde ne gizli maddeler vardır ne de 2023 yılında fesh olacaktır. 1. Dünya savaşının ardından sonra imzalanıp yaşayan yegane anlaşma olan Lozan hakkında daha detaylı bilgiye Güncel Tartışmakar ışığında LOZAN isimli kitaptan ulaşabilirsiniz.


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram