23 Temmuz 2018 Pazartesi

Aycan Yılmaz'ın kitabı Yunancada

LMV yayınlarından çıkan kitap Yunancaya da çevrildi.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 21:23
Aycan Yılmaz'ın kitabı Yunancada
 LMV tarafından "Bir Mübadele Öyküsü" adı ile basılan ve Grebene mübadillerine ait kültürel ve tarihi değerleri aktaran Aycan Yılmaz'a ait kitap "Mia İstoria Andalagis" adıyla Yunancaya çevrildi.
Türkçesi ile aynı adı taşıyan kitap için Yunanistan'ın üç şehrinde birer tanıtım toplantısı düzenlendi..


- Kitabın ilk tanıtımı 18 Mayıs 2017 Perşembe günü Grevena'ya bağlı eski adı Krifçi, yeni adı Kivotos (Yazarın babasının doğduğu köydür) köyünde yapıldı. Bu toplantıya yaklaşık 200 kadar kişi katıldı ve bu kişilerin hemen hemen hepsi  kitap alarak büyük ilgi gösterdi.Toplantıya ayrıca LMV'nin düzenlediği mübadil buluşmaları kapsamında Türkiye'den otobüsle gelen ve çoğunluğunu patriyotların oluşturduğu 40 kişilik bir mübadil gurubu da katıldı.

 

- İkinci kitap tanıtım toplantısı Yunanistan'ın Ege Denizinin kıyısında bir liman şehri olan Volos'ta yapıldı. Bu toplantının organizasyonunu   Dr. Makis Hristoforidis yaptı. Dr. Makis Hristoforidis'in ailesi mübadele ile Kapadokya'da  bulunan Ihlara vadisi yakınlarındaki eski adı Gelveri olarak bilinen Güzelyurt köyünden Yunanistan'a göç etmiş bir mübadil çocuğudur.  Toplantıya çoğunluğunu doktorların ve öğretmenlerin oluşturduğu yaklaşık 100 kadar Yunanlı okuyucu katıldı. Yazar, kitabın içeriği hakkında okuyuculara Yunanca olarak bilgi verdi. Kitap, bu toplantıda çok büyük ilgi gördü. Kitabı imzalatmak isteyenler uzun kuyruk oluşturdu. Yazar  istek üzerine toplantı sonunda büyüklerinin söylediği Yunanca şarkılardan örnekler verdi  ve dinleyicilerden büyük alkış aldı.

 

- Üçüncü ve son toplantı ise 24 Mayıs 2017 Çarşamba günü Selanik'te yapıldı.Toplantıya 200  den fazla Yunanlı kitapsever katıldı. 


 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

ANKET Sonuçlar Tümü

?13. Cumhurbaşkanı Tercihim Kim Olacak

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram