19 Ağustos 2018 Pazar

Drama'da 95. yıl anıtı

95 beldeden gelen 95 pare taş ile inşa edildi!

20 Eylül 2017 Çarşamba 22:46
Drama'da 95. yıl anıtı
 Drama Tüm Küçükasyalılar Derneği "Küçükasya Felaketi" olarak nitelendirdikleri zorunlu göçlerinin 95. yılı anısına "sığınmacı yolu" adını verdikleri bir anıt inşa ettiler.

Drama Küçükasyalılar Derneğinin Başkanlığını daha önce de Drama köprüsünü bulmak amacıyla yaptığı çalışmalarla mübadil camiası tarafından yakından tanınan Nikos Laçistalis yürütmektedir. 

Başkan Laçistalis yaptığı açıklamada bu anıt sayesinde atalarının memleketleri ile bellekleri arasında bir yol inşa ettiklerini ve bu anıların hep canlı kalması için çalıştıklarını vurguladı.

Anıt Drama mübadil örgütleri tarafından ziyaret edilen Türkiye'de ki 95 Rum mübadil beldesinden alınan taş örnekleri ile inşa edildi. Bu çerçevede  İstanbul, Afyon Karahisar, Gümüşhane, Sıvaş, Maçka, Suvermez, Hasköy, Konaklı, Konya, Mustafa Paşa, Kayseri, Sile (Konya), Nevşehir, Tekkeköy, Sürmene, Santa, Çaybaşı, Kırklareli, Ortaköy, Eceabat, Samsun, Amasya, Trabzon, Havza, Ordu, Sümela Manastırı, Milet, Menemen, Manisa, Bergama, İzmir, Söke, Akköy, Lâpseki, İzmit, Serdivan (Adapazarı), Fındıklı ve başka şehir ve mübadil köylerinden getirilen taşlar ile anıt inşa edildi.


    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram