21 Ağustos 2018 Salı

Yangın 2 Mübadil Beldesini de Yuttu!

Temsilcimiz Tanaş Çimbis büyük yangını aktardı

26 Temmuz 2018 Perşembe 11:04
Yangın 2 Mübadil Beldesini de Yuttu!
 Yunanistan'da yaşanan büyük acıya ilişkin Temsilcimiz Tanaş Çimbis'ten bilgi rica ettik o da gözlem ve duygularını bizlerle paylaştı. Yangının kapsadığı alan içerisinde iki mübadil beldesinin olduğunu yine kendisinden öğrendik. Komşularımıza bir kez daha yürekten geçmiş olsun derken sizleri Tanaş Çimbis'in gözlemleri ile başbaşa bırakalım:

Yangın zinciri saat 12.00 de Yerania sıra dağlarından başladı 100 km. kuvvetinde esen rüzgârın sayesinde Atina – Korinthos yolunu kolaylıkla aştı ve Atina’nın 56 km. batısında bulunan Kineta ve civarı yazlık evlerin bulunduğu sahile vardı. Can kaybı olmamasına rağmen 139 ev tamamen yandı ve oturulmaz halde olan diğer evleri de katarsak sayıları 200 eve ulaştı. Ayrıca 60.000 dönüm zeytinlik ve makilik alan kül oldu.

Saat 16.30 da ikinci bir yangın Pendeli dağında başladı. İlk aşamada yangın ağır bir seyir gösterirken saat 17:10'da sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu bir anda kuvvetlenen ve saatte 124 kilometreyi bulan rüzgârın hızı yangının kontrol dışı bir şekilde yayılmasına yol açtı. İnanılmaz bir hızla Atina’nın 38 km. doğusunda olan Rafina ve Nea Makri istikametine yöneldi. Nea Makri’nin Neos Bucas ve Mati’beldelerinde  her şeyi yakmaya başladı. Yangın o kadar şiddetli idi ki, sadece çabuk reaksiyon gösterip sahile doğru kaçanlar kurtulabildi. Kaldı ki denize ulaşabilenler arasında da  boğulanlar da oldu. Sahile doğru koşan 26 kişi yoğun olan dumandan yollarını karıştırarak yanlışlıkla bir uçurumun üstüne ulaştılar oradan denize inmeleri mümkün olamadı sabahleyin onları kucaklaşmış vaziyete yanmış olarak buldular. Evlerin içinde ve arabalarıyla kurtuluş yolu arayanlardan bazıları trafik sıkışıklığından arabalarının içinde yanmış olarak bulundu. Mati ve çevresi tamamen yandı. 1.500 ev yüzlerce araba, çam ormanın çok büyük kısmı kül oldu. Elektrik, telefon ve su şebekesi çok büyük zarar gördü. 

Mübadil yerleşimleri yandı

Nea Makri’yi mübadeleyle Anadolu’nun Kayaköy’den gelen mübadiller kurdu.

Neos Buca’yı İzmir Buca semtinden gelenler mübadiller 1952 yılında kurdukları bir inşaat kooperatifi kanalıyla geldikleri toprakları hatırlatacak, örf ve adetlerini yaşatacak bir yer meydana getirmek için Dau Pendeli Manastırı’ndan araziyi satın alıyorlar ve 1955 de büyük bir coşkuyla temel atma törenine imza atıyorlar. İşte bu yangın o gün mübadillerin attığı o imzayı da yaktı!

Ölümcü yangının şu andaki acı raporu 84 ölü, 23'ü çocuk olmak üzere 187 kişi  hastanelerde ve maalesef hala ulaşılamayan kişilerin sayısını bilen yok!

Bu acı günlerde bizi sosyal medya kanalıyla ve telefonla yalnız bırakmayan tüm Türk dostlarıma kalben çok teşekkür ederim.

Tanaş Çimbis

 

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV

Yandex.Metrica

Instagram